TopYacht: Safety Beach Sailing Club - 21/11/2017 5:26:39 PM

RACE 7 [19/11/2017] Lions Club Red Dolphin Series


Printed on : 21/11/2017 5:26:39 PM

Division 1 Div Yardstick results (Based on 4 Laps) Start : 14:15
Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Class Score Fin Tim
1 8454 Patbic 44:50 153.3 58:29 2 22.42 Patrick Lazzar Bic 1.0 14:59:50
2 775 Red Alert 59:33 168.5 01:10:41 2 29.77 Cadel McColl Minnow 2.0 15:14:33

Division 2 Div Yardstick results (Based on 4 Laps) Start : 14:18
Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Class Score Fin Tim
1 2046 Slippery When Wet 33:24 127.0 52:36 2 16.70 Bill Manning Sabre 1.0 14:51:24
2 1776 Splash 34:50 127.0 54:51 2 17.42 Tim Bardon Sabre 2.5 14:52:50
2 1826 Pot O'Gold 34:50 127.0 54:51 2 17.42 Richard Potter Sabre 2.5 14:52:50
4 1927 Heaven Too 34:51 127.0 54:53 2 17.43 Fiona Martin Sabre 4.0 14:52:51
5 174357 That's It 33:01 118.5 55:44 2 16.51 Ciaran Snooks LaserRadial 5.0 14:51:01
6 1778 Shadow 37:19 127.0 58:46 2 18.66 Peter Chipperfield Sabre 6.0 14:55:19
7 1535 Red Imp 37:21 127.0 58:49 2 18.68 Tom McCullough Sabre 7.0 14:55:21
8 1974 El Toro 37:30 127.0 59:03 2 18.75 Drew Mattingly Sabre 8.0 14:55:30
9 1590 Stairway to Heaven 37:33 127.0 59:08 2 18.77 Norm Kaye Sabre 9.0 14:55:33
10 152899   35:15 118.5 59:30 2 17.63 Bianca Carter LaserRadial 10.0 14:53:15
11 1958 Counting Sheep 38:03 127.0 59:55 2 19.02 Andrew Taylor Sabre 11.0 14:56:03
12 1284 Snugly Duck 39:48 127.0 01:02:41 2 19.90 Katrina Mackie Sabre 12.0 14:57:48
13 372 Riki Dee 40:35 127.0 01:03:55 2 20.29 Richard Dovison Sabre 13.0 14:58:35
14 1186 Swordplay 40:52 127.0 01:04:21 2 20.43 Hamish McColl Sabre 14.0 14:58:52
15 52422 Little Sea 52:55 112.0 01:34:30 2 26.46 Erik Meijer 420 15.0 15:10:55
DUT 1646 ARIKI   127.0   2 0.00 Alistair Mackie Sabre    
DUT 150085 Snooksie !   125.0   2 0.00 Niall Snooks Laser4.7    

Division 3 Div Yardstick results (Based on 4 Laps) Start : 14:21
Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Class Score Fin Tim
1 2788 Windfix 42:19 108.0 52:15 3 14.11 Ross Martin Tasar 1.0 15:03:19
2 2778 Naiad 44:16 108.0 54:39 3 14.76 Greg Lowe Tasar 2.0 15:05:16

Division 5 Div Yardstick results (Based on 4 Laps) Start : 14:21
Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Class Score Fin Tim
1 842 Of on a Tangent 36:04 95.0 50:37 3 12.02 Di Jackson Sharpie 1.0 14:57:04
2 6286 Pussy Power 33:46 87.5 51:27 3 11.26 Mark Lawrence Windrush14SuperSloop 2.0 14:54:46

Division 6 Div Yardstick results (Based on 4 Laps) Start : 14:21
Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Class Score Fin Tim
1 351 Bad Seed 35:32 77.0 46:09 4 8.88 Nicholas Bacon Taipan4.9Cat 1.0 14:56:32

Division 1 Div Handicap results (Based on 4 Laps) Start : 14:15
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS YS Cor d T Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 8454 Patbic 44:50 0.883 153.3 58:29 51:38 2 22.42 0.883 0.883 Patrick Lazzar Bic 1.0 14:59:50
2 775 Red Alert 59:33 0.937 168.5 01:10:41 01:06:14 2 29.77 0.730 0.925 Cadel McColl Minnow 2.0 15:14:33

Division 2 Div Handicap results (Based on 4 Laps) Start : 14:18
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS YS Cor d T Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 1284 Snugly Duck 39:48 0.804 127.0 01:02:41 50:24 2 19.90 0.841 0.816 Katrina Mackie Sabre 1.0 14:57:48
2 1958 Counting Sheep 38:03 0.856 127.0 59:55 51:17 2 19.02 0.880 0.864 Andrew Taylor Sabre 2.0 14:56:03
3 1776 Splash 34:50 0.950 127.0 54:51 52:06 2 17.42 0.961 0.954 Tim Bardon Sabre 3.0 14:52:50
4 1826 Pot O'Gold 34:50 0.954 127.0 54:51 52:20 2 17.42 0.961 0.956 Richard Potter Sabre 4.0 14:52:50
5 2046 Slippery When Wet 33:24 0.997 127.0 52:36 52:26 2 16.70 1.002 0.999 Bill Manning Sabre 5.0 14:51:24
6 1927 Heaven Too 34:51 0.958 127.0 54:53 52:35 2 17.43 0.961 0.959 Fiona Martin Sabre 6.0 14:52:51
7 1778 Shadow 37:19 0.897 127.0 58:46 52:43 2 18.66 0.897 0.897 Peter Chipperfield Sabre 7.0 14:55:19
8 152899   35:15 0.908 118.5 59:30 54:02 2 17.63 0.886 0.901 Bianca Carter LaserRadial 8.0 14:53:15
9 174357 That's It 33:01 0.970 118.5 55:44 54:04 2 16.51 0.946 0.962 Ciaran Snooks LaserRadial 9.0 14:51:01
10 1974 El Toro 37:30 0.917 127.0 59:03 54:09 2 18.75 0.893 0.909 Drew Mattingly Sabre 10.0 14:55:30
11 1535 Red Imp 37:21 0.928 127.0 58:49 54:35 2 18.68 0.896 0.917 Tom McCullough Sabre 11.0 14:55:21
12 1590 Stairway to Heaven 37:33 0.940 127.0 59:08 55:35 2 18.77 0.891 0.927 Norm Kaye Sabre 12.0 14:55:33
13 1186 Swordplay 40:52 0.890 127.0 01:04:21 57:16 2 20.43 0.819 0.878 Hamish McColl Sabre 13.0 14:58:52
14 372 Riki Dee 40:35 0.900 127.0 01:03:55 57:32 2 20.29 0.825 0.888 Richard Dovison Sabre 14.0 14:58:35
15 52422 Little Sea 52:55 0.950 112.0 01:34:30 01:29:46 2 26.46 0.558 0.937 Erik Meijer 420 15.0 15:10:55
DUT 1646 ARIKI   0.899 127.0     2 0.00     Alistair Mackie Sabre    
DUT 150085 Snooksie !   0.950 125.0     2 0.00     Niall Snooks Laser4.7    

Division 3 Div Handicap results (Based on 4 Laps) Start : 14:21
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS YS Cor d T Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 2778 Naiad 44:16 0.957 108.0 54:39 52:18 3 14.76 0.957 0.957 Greg Lowe Tasar 1.0 15:05:16
2 2788 Windfix 42:19 1.014 108.0 52:15 52:59 3 14.11 1.001 1.010 Ross Martin Tasar 2.0 15:03:19

Division 5 Div Handicap results (Based on 4 Laps) Start : 14:21
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS YS Cor d T Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 842 Of on a Tangent 36:04 0.970 95.0 50:37 49:06 3 12.02 0.970 0.970 Di Jackson Sharpie 1.0 14:57:04
2 6286 Pussy Power 33:46 0.957 87.5 51:27 49:14 3 11.26 0.954 0.956 Mark Lawrence Windrush14SuperSloop 2.0 14:54:46

Division 6 Div Handicap results (Based on 4 Laps) Start : 14:21
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS YS Cor d T Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 351 Bad Seed 35:32 0.913 77.0 46:09 42:08 4 8.88 0.913 0.913 Nicholas Bacon Taipan4.9Cat 1.0 14:56:32

Fleet Handicap results (Based on 4 Laps)
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS YS Cor d T Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 351 Bad Seed 35:32 0.919 77.0 46:09 42:25 4 8.88 1.140 0.937 Nicholas Bacon Taipan4.9Cat 1.0 14:56:32
2 842 Of on a Tangent 36:04 0.962 95.0 50:37 48:42 3 12.02 1.040 0.981 Di Jackson Sharpie 2.0 14:57:04
3 6286 Pussy Power 33:46 0.976 87.5 51:27 50:13 3 11.26 1.023 0.992 Mark Lawrence Windrush14SuperSloop 3.0 14:54:46
4 1284 Snugly Duck 39:48 0.805 127.0 01:02:41 50:28 2 19.90 0.840 0.817 Katrina Mackie Sabre 4.0 14:57:48
5 1958 Counting Sheep 38:03 0.859 127.0 59:55 51:28 2 19.02 0.878 0.865 Andrew Taylor Sabre 5.0 14:56:03
6 1776 Splash 34:50 0.950 127.0 54:51 52:06 2 17.42 0.960 0.953 Tim Bardon Sabre 6.0 14:52:50
7 1826 Pot O'Gold 34:50 0.952 127.0 54:51 52:13 2 17.42 0.960 0.955 Richard Potter Sabre 7.0 14:52:50
8 2046 Slippery When Wet 33:24 0.995 127.0 52:36 52:20 2 16.70 1.001 0.997 Bill Manning Sabre 8.0 14:51:24
9 1778 Shadow 37:19 0.892 127.0 58:46 52:25 2 18.66 0.896 0.893 Peter Chipperfield Sabre 9.0 14:55:19
10 2778 Naiad 44:16 0.963 108.0 54:39 52:38 3 14.76 0.963 0.963 Greg Lowe Tasar 10.0 15:05:16
11 1927 Heaven Too 34:51 0.960 127.0 54:53 52:41 2 17.43 0.959 0.960 Fiona Martin Sabre 11.0 14:52:51
12 2788 Windfix 42:19 1.021 108.0 52:15 53:21 3 14.11 1.007 1.016 Ross Martin Tasar 12.0 15:03:19
13 174357 That's It 33:01 0.970 118.5 55:44 54:04 2 16.51 0.944 0.961 Ciaran Snooks LaserRadial 13.0 14:51:01
14 1974 El Toro 37:30 0.918 127.0 59:03 54:12 2 18.75 0.891 0.909 Drew Mattingly Sabre 14.0 14:55:30
15 152899   35:15 0.912 118.5 59:30 54:16 2 17.63 0.885 0.903 Bianca Carter LaserRadial 15.0 14:53:15
16 1535 Red Imp 37:21 0.925 127.0 58:49 54:24 2 18.68 0.895 0.915 Tom McCullough Sabre 16.0 14:55:21
17 8454 Patbic 44:50 0.935 153.3 58:29 54:41 2 22.42 0.900 0.923 Patrick Lazzar Bic 17.0 14:59:50
18 1590 Stairway to Heaven 37:33 0.940 127.0 59:08 55:35 2 18.77 0.890 0.927 Norm Kaye Sabre 18.0 14:55:33
19 1186 Swordplay 40:52 0.890 127.0 01:04:21 57:16 2 20.43 0.818 0.878 Hamish McColl Sabre 19.0 14:58:52
20 372 Riki Dee 40:35 0.900 127.0 01:03:55 57:32 2 20.29 0.823 0.888 Richard Dovison Sabre 20.0 14:58:35
21 775 Red Alert 59:33 0.937 168.5 01:10:41 01:06:14 2 29.77 0.745 0.925 Cadel McColl Minnow 21.0 15:14:33
22 52422 Little Sea 52:55 0.950 112.0 01:34:30 01:29:46 2 26.46 0.557 0.937 Erik Meijer 420 22.0 15:10:55
DUT 1646 ARIKI   0.897 127.0     2 0.00     Alistair Mackie Sabre    
DUT 150085 Snooksie !   0.950 125.0     2 0.00     Niall Snooks Laser4.7