TopYacht: Safety Beach Sailing Club - 24/01/2018 9:30:37 PM

RACE 5 [21/01/2018] Foundation Series


Printed on : 24/01/2018 9:30:37 PM

Division 1 Div Yardstick results (Based on 4 Laps) Start : 14:19
Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Class Score Fin Tim
1 1214 Smile N Wave 38:15 168.5 01:30:48 1 38.25 Misha Campbell Minnow 1.0 14:57:15
2 8358 TPIMTTS 35:30 153.3 01:32:38 1 35.50 Orlando Yen Bic 2.0 14:54:30
3 775 Red Alert 49:23 168.5 01:57:14 1 49.38 Cadel McColl Minnow 3.0 15:08:23

Division 2 Div Yardstick results (Based on 4 Laps) Start : 14:13
Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Class Score Fin Tim
1 2046 Slippery When Wet 49:50 127.0 01:18:29 2 24.92 Bill Manning Sabre 1.0 15:02:50
2 1826 Pot O'Gold 50:22 127.0 01:19:19 2 25.18 Richard Potter Sabre 2.0 15:03:22
3 641 May Contain Nuts 47:12 118.5 01:19:40 2 23.60 Tim Bardon Impulse 3.0 15:00:12
4 SB2 SB2 49:52 122.0 01:21:45 2 24.93 Mr Boatless RsQuest 4.0 15:02:52
5 1974 El Toro 54:38 127.0 01:26:02 2 27.32 Drew Mattingly Sabre 5.0 15:07:38
6 1646 ARIKI 55:31 127.0 01:27:26 2 27.76 Alistair Mackie Sabre 6.0 15:08:31
7 1778 Shadow 56:10 127.0 01:28:27 2 28.08 Peter Chipperfield Sabre 7.0 15:09:10
8 1958 Counting Sheep 58:23 127.0 01:31:56 2 29.19 Andrew Taylor Sabre 8.0 15:11:23
9 1680 Riki Dee 2 59:16 127.0 01:33:20 2 29.63 Richard Dovison Sabre 9.0 15:12:16
10 1281 Snugly Duck 59:29 127.0 01:33:40 2 29.74 Katrina Mackie Sabre 10.0 15:12:29
11 1186 Sliced Ham 01:01:56 127.0 01:37:32 2 30.97 Hamish McColl Sabre 11.0 15:14:56
DUT 1590 Stairway to Heaven   127.0   2 0.00 Norm Kaye Sabre    
DUT 1927 Heaven Too   127.0   2 0.00 Fiona Martin Sabre    

Division 3 Div Yardstick results (Based on 4 Laps) Start : 14:10
Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Class Score Fin Tim
1 2788 Windfix 01:00:35 108.0 01:14:48 3 20.19 Ross Martin Tasar 1.0 15:10:35
2 2852 Far Out 01:01:54 108.0 01:16:25 3 20.63 Glenn Collings Tasar 2.0 15:11:54
3 2617 Waimukabout 01:02:54 108.0 01:17:39 3 20.97 Andrew Martin Tasar 3.0 15:12:54

Division 5 Div Yardstick results (Based on 4 Laps) Start : 14:10
Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Class Score Fin Tim
1 156 Bluey 01:16:32 95.0 01:47:25 3 25.51 Ewan Campbell B14 1.0 15:26:32
2 842 Of on a Tangent 01:20:00 95.0 01:52:17 3 26.67 Di Jackson Sharpie 2.0 15:30:00
DUT 6286 Pussy Power   87.5   3 0.00 Mark Lawrence Windrush14SuperSloop    

Division 6 Div Yardstick results (Based on 4 Laps) Start : 14:16
Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Class Score Fin Tim
1 351 Bad Seed 01:11:00 77.0 01:32:12 4 17.75 Nicholas Bacon Taipan4.9Cat 1.0 15:27:00

Division 1 Div Handicap results (Based on 4 Laps) Start : 14:19
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS YS Cor d T Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 8358 TPIMTTS 35:30 0.878 153.3 01:32:38 01:21:20 1 35.50 0.878 0.878 Orlando Yen Bic 1.0 14:54:30
2 1214 Smile N Wave 38:15 0.910 168.5 01:30:48 01:22:38 1 38.25 0.896 0.905 Misha Campbell Minnow 2.0 14:57:15
3 775 Red Alert 49:23 0.913 168.5 01:57:14 01:47:02 1 49.38 0.694 0.901 Cadel McColl Minnow 3.0 15:08:23

Division 2 Div Handicap results (Based on 4 Laps) Start : 14:13
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS YS Cor d T Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 641 May Contain Nuts 47:12 0.923 118.5 01:19:40 01:13:32 2 23.60 0.966 0.937 Tim Bardon Impulse 1.0 15:00:12
2 1974 El Toro 54:38 0.887 127.0 01:26:02 01:16:19 2 27.32 0.894 0.889 Drew Mattingly Sabre 2.0 15:07:38
3 1826 Pot O'Gold 50:22 0.964 127.0 01:19:19 01:16:28 2 25.18 0.970 0.966 Richard Potter Sabre 3.0 15:03:22
4 1281 Snugly Duck 59:29 0.819 127.0 01:33:40 01:16:43 2 29.74 0.822 0.820 Katrina Mackie Sabre 4.0 15:12:29
5 1778 Shadow 56:10 0.870 127.0 01:28:27 01:16:57 2 28.08 0.870 0.870 Peter Chipperfield Sabre 5.0 15:09:10
6 1646 ARIKI 55:31 0.886 127.0 01:27:26 01:17:28 2 27.76 0.880 0.884 Alistair Mackie Sabre 6.0 15:08:31
7 1958 Counting Sheep 58:23 0.844 127.0 01:31:56 01:17:36 2 29.19 0.837 0.842 Andrew Taylor Sabre 7.0 15:11:23
8 SB2 SB2 49:52 0.974 122.0 01:21:45 01:19:38 2 24.93 0.941 0.963 Mr Boatless RsQuest 8.0 15:02:52
9 2046 Slippery When Wet 49:50 1.015 127.0 01:18:29 01:19:40 2 24.92 0.980 1.003 Bill Manning Sabre 9.0 15:02:50
10 1680 Riki Dee 2 59:16 0.871 127.0 01:33:20 01:21:18 2 29.63 0.824 0.859 Richard Dovison Sabre 10.0 15:12:16
11 1186 Sliced Ham 01:01:56 0.866 127.0 01:37:32 01:24:28 2 30.97 0.789 0.854 Hamish McColl Sabre 11.0 15:14:56
DUT 1590 Stairway to Heaven   0.891 127.0     2 0.00     Norm Kaye Sabre    
DUT 1927 Heaven Too   0.941 127.0     2 0.00     Fiona Martin Sabre    

Division 3 Div Handicap results (Based on 4 Laps) Start : 14:10
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS YS Cor d T Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 2788 Windfix 01:00:35 0.994 108.0 01:14:48 01:14:21 3 20.19 0.994 0.994 Ross Martin Tasar 1.0 15:10:35
2 2617 Waimukabout 01:02:54 0.971 108.0 01:17:39 01:15:24 3 20.97 0.958 0.967 Andrew Martin Tasar 2.0 15:12:54
3 2852 Far Out 01:01:54 1.020 108.0 01:16:25 01:17:57 3 20.63 0.973 1.006 Glenn Collings Tasar 3.0 15:11:54

Division 5 Div Handicap results (Based on 4 Laps) Start : 14:10
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS YS Cor d T Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 156 Bluey 01:16:32 0.900 95.0 01:47:25 01:36:40 3 25.51 0.900 0.900 Ewan Campbell B14 1.0 15:26:32
2 842 Of on a Tangent 01:20:00 0.919 95.0 01:52:17 01:43:11 3 26.67 0.861 0.907 Di Jackson Sharpie 2.0 15:30:00
DUT 6286 Pussy Power   0.893 87.5     3 0.00     Mark Lawrence Windrush14SuperSloop    

Division 6 Div Handicap results (Based on 4 Laps) Start : 14:16
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS YS Cor d T Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 351 Bad Seed 01:11:00 0.913 77.0 01:32:12 01:24:11 4 17.75 0.913 0.913 Nicholas Bacon Taipan4.9Cat 1.0 15:27:00

Fleet Handicap results (Based on 4 Laps)
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS YS Cor d T Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 1974 El Toro 54:38 0.886 127.0 01:26:02 01:16:14 2 27.32 0.919 0.897 Drew Mattingly Sabre 1.0 15:07:38
2 1778 Shadow 56:10 0.869 127.0 01:28:27 01:16:52 2 28.08 0.894 0.877 Peter Chipperfield Sabre 2.0 15:09:10
3 1958 Counting Sheep 58:23 0.842 127.0 01:31:56 01:17:24 2 29.19 0.860 0.848 Andrew Taylor Sabre 3.0 15:11:23
4 1826 Pot O'Gold 50:22 0.977 127.0 01:19:19 01:17:30 2 25.18 0.997 0.984 Richard Potter Sabre 4.0 15:03:22
5 2852 Far Out 01:01:54 1.020 108.0 01:16:25 01:17:57 3 20.63 1.035 1.025 Glenn Collings Tasar 5.0 15:11:54
6 1281 Snugly Duck 59:29 0.833 127.0 01:33:40 01:18:02 2 29.74 0.844 0.837 Katrina Mackie Sabre 6.0 15:12:29
7 641 May Contain Nuts 47:12 0.980 118.5 01:19:40 01:18:04 2 23.60 0.992 0.984 Tim Bardon Impulse 7.0 15:00:12
8 1646 ARIKI 55:31 0.893 127.0 01:27:26 01:18:05 2 27.76 0.904 0.897 Alistair Mackie Sabre 8.0 15:08:31
9 2788 Windfix 01:00:35 1.057 108.0 01:14:48 01:19:04 3 20.19 1.057 1.057 Ross Martin Tasar 9.0 15:10:35
10 2046 Slippery When Wet 49:50 1.010 127.0 01:18:29 01:19:16 2 24.92 1.007 1.009 Bill Manning Sabre 10.0 15:02:50
11 SB2 SB2 49:52 0.975 122.0 01:21:45 01:19:42 2 24.93 0.967 0.972 Mr Boatless RsQuest 11.0 15:02:52
12 2617 Waimukabout 01:02:54 1.037 108.0 01:17:39 01:20:31 3 20.97 1.018 1.031 Andrew Martin Tasar 12.0 15:12:54
13 1680 Riki Dee 2 59:16 0.878 127.0 01:33:20 01:21:57 2 29.63 0.847 0.868 Richard Dovison Sabre 13.0 15:12:16
14 8358 TPIMTTS 35:30 0.906 153.3 01:32:38 01:23:56 1 35.50 0.854 0.894 Orlando Yen Bic 14.0 14:54:30
15 1186 Sliced Ham 01:01:56 0.866 127.0 01:37:32 01:24:28 2 30.97 0.811 0.854 Hamish McColl Sabre 15.0 15:14:56
16 1214 Smile N Wave 38:15 0.960 168.5 01:30:48 01:27:10 1 38.25 0.871 0.947 Misha Campbell Minnow 16.0 14:57:15
17 351 Bad Seed 01:11:00 0.967 77.0 01:32:12 01:29:09 4 17.75 0.858 0.954 Nicholas Bacon Taipan4.9Cat 17.0 15:27:00
18 156 Bluey 01:16:32 0.907 95.0 01:47:25 01:37:26 3 25.51 0.736 0.895 Ewan Campbell B14 18.0 15:26:32
19 842 Of on a Tangent 01:20:00 0.925 95.0 01:52:17 01:43:52 3 26.67 0.704 0.913 Di Jackson Sharpie 19.0 15:30:00
20 775 Red Alert 49:23 0.913 168.5 01:57:14 01:47:02 1 49.38 0.674 0.901 Cadel McColl Minnow 20.0 15:08:23
DUT 1590 Stairway to Heaven   0.891 127.0     2 0.00     Norm Kaye Sabre    
DUT 1927 Heaven Too   0.954 127.0     2 0.00     Fiona Martin Sabre    
DUT 6286 Pussy Power   0.934 87.5     3 0.00     Mark Lawrence Windrush14SuperSloop