TopYacht: Safety Beach Sailing Club - 26/10/2017 9:01:43 PM

RACE 4 [22/10/2017] Lions Club Red Dolphin Series


Printed on : 26/10/2017 9:01:43 PM

Division 1 Div Yardstick results (Based on 3 Laps) Start : 15:28
Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Class Score Fin Tim
1 8454 Patbic 55:59 153.3 54:47 2 27.99 Patrick Lazzar Bic 1.0 16:23:59

Division 2 Div Yardstick results (Based on 3 Laps) Start : 15:35
Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Class Score Fin Tim
1 SB2 SB2 47:31 128.0 55:41 2 23.76 Mr Boatless RsQuest 1.0 16:22:31
2 1927 Heaven Too 47:33 127.0 56:10 2 23.77 Fiona Martin Sabre 2.0 16:22:33
3 1826 Pot O'Gold 47:39 127.0 56:17 2 23.82 Richard Potter Sabre 3.0 16:22:39
4 1974 El Toro 48:08 127.0 56:51 2 24.07 Drew Mattingly Sabre 4.0 16:23:08
5 1646 ARIKI 49:18 127.0 58:14 2 24.65 Alistair Mackie Sabre 5.0 16:24:18
6 1535 Red Imp 51:48 127.0 01:01:11 2 25.90 Tom McCullough Sabre 6.0 16:26:48
7 1284 Snugly Duck 52:48 127.0 01:02:22 2 26.40 Katrina Mackie Sabre 7.0 16:27:48
DNF 1425 diddy do it   127.0   2 0.00 Michael Arcaro Sabre 9.0  
DUT 1590 Stairway to Heaven   127.0   2 0.00 Norm Kaye Sabre    
DUT 1778 Shadow   127.0   2 0.00 Peter Chipperfield Sabre    
DUT 2046 Slippery When Wet   127.0   2 0.00 Bill Manning Sabre    

Division 3 Div Yardstick results (Based on 3 Laps) Start : 15:31
Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Class Score Fin Tim
1 629 Mad Dog 59:00 118.5 49:47 3 19.67 Glenn Collings Impulse 1.0 16:30:00
2 2788 Windfix 56:02 108.0 51:53 3 18.68 Ross Martin Tasar 2.0 16:27:02
3 2778 Naiad 59:52 108.0 55:26 3 19.96 Greg Lowe Tasar 3.0 16:30:52
4 2617 Waimukabout 01:00:42 108.0 56:12 3 20.23 Andrew Martin Tasar 4.0 16:31:42
5 52715 Zig and Zag 01:08:07 112.0 01:00:49 3 22.71 Kesar Singh 420 5.0 16:39:07

Division 5 Div Yardstick results (Based on 3 Laps) Start : 15:31
Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Class Score Fin Tim
1 842 Of on a Tangent 49:51 95.0 52:28 3 16.62 Di Jackson Sharpie 1.0 16:20:51
2 2192 Purple 46:30 84.0 55:21 3 15.50 Paul Flemming Wazp 2.0 16:17:30
3 156 Bluey 53:19 95.0 56:07 3 17.77 Ewan Campbell B14 3.0 16:24:19
4 579 Witch Bitch 54:52 85.5 01:04:10 3 18.29 Luke Marchesani Cobra 4.0 16:25:52

Division 1 Div Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 15:28
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS YS Cor d T Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 8454 Patbic 55:59 0.905 153.3 54:47 49:35 2 27.99 0.905 0.905 Patrick Lazzar Bic 1.0 16:23:59

Division 2 Div Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 15:35
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS YS Cor d T Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 1284 Snugly Duck 52:48 0.816 127.0 01:02:22 50:54 2 26.40 0.845 0.826 Katrina Mackie Sabre 1.0 16:27:48
2 1974 El Toro 48:08 0.912 127.0 56:51 51:51 2 24.07 0.927 0.917 Drew Mattingly Sabre 2.0 16:23:08
3 1646 ARIKI 49:18 0.905 127.0 58:14 52:42 2 24.65 0.905 0.905 Alistair Mackie Sabre 3.0 16:24:18
4 1826 Pot O'Gold 47:39 0.963 127.0 56:17 54:12 2 23.82 0.936 0.954 Richard Potter Sabre 4.0 16:22:39
5 1927 Heaven Too 47:33 0.968 127.0 56:10 54:22 2 23.77 0.938 0.958 Fiona Martin Sabre 5.0 16:22:33
6 SB2 SB2 47:31 0.987 128.0 55:41 54:58 2 23.76 0.946 0.974 Mr Boatless RsQuest 6.0 16:22:31
7 1535 Red Imp 51:48 0.941 127.0 01:01:11 57:34 2 25.90 0.861 0.928 Tom McCullough Sabre 7.0 16:26:48
DNF 1425 diddy do it   0.950 127.0     2 0.00     Michael Arcaro Sabre 9.0  
DUT 1590 Stairway to Heaven   0.940 127.0     2 0.00     Norm Kaye Sabre    
DUT 1778 Shadow   0.904 127.0     2 0.00     Peter Chipperfield Sabre    
DUT 2046 Slippery When Wet   1.007 127.0     2 0.00     Bill Manning Sabre    

Division 3 Div Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 15:31
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS YS Cor d T Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 629 Mad Dog 59:00 1.005 118.5 49:47 50:02 3 19.67 1.057 1.022 Glenn Collings Impulse 1.0 16:30:00
2 2788 Windfix 56:02 1.014 108.0 51:53 52:37 3 18.68 1.014 1.014 Ross Martin Tasar 2.0 16:27:02
3 2778 Naiad 59:52 0.961 108.0 55:26 53:16 3 19.96 0.949 0.957 Greg Lowe Tasar 3.0 16:30:52
4 52715 Zig and Zag 01:08:07 0.892 112.0 01:00:49 54:15 3 22.71 0.865 0.883 Kesar Singh 420 4.0 16:39:07
5 2617 Waimukabout 01:00:42 0.983 108.0 56:12 55:15 3 20.23 0.936 0.970 Andrew Martin Tasar 5.0 16:31:42

Division 5 Div Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 15:31
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS YS Cor d T Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 156 Bluey 53:19 0.908 95.0 56:07 50:57 3 17.77 0.919 0.912 Ewan Campbell B14 1.0 16:24:19
2 842 Of on a Tangent 49:51 0.983 95.0 52:28 51:34 3 16.62 0.983 0.983 Di Jackson Sharpie 2.0 16:20:51
3 2192 Purple 46:30 0.967 84.0 55:21 53:31 3 15.50 0.932 0.955 Paul Flemming Wazp 3.0 16:17:30
4 579 Witch Bitch 54:52 0.925 85.5 01:04:10 59:21 3 18.29 0.804 0.913 Luke Marchesani Cobra 4.0 16:25:52

Fleet Handicap results (Based on 3 Laps)
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS YS Cor d T Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 629 Mad Dog 59:00 1.009 118.5 49:47 50:14 3 19.67 1.064 1.027 Glenn Collings Impulse 1.0 16:30:00
2 156 Bluey 53:19 0.902 95.0 56:07 50:37 3 17.77 0.944 0.916 Ewan Campbell B14 2.0 16:24:19
3 8454 Patbic 55:59 0.928 153.3 54:47 50:50 2 27.99 0.967 0.941 Patrick Lazzar Bic 3.0 16:23:59
4 1284 Snugly Duck 52:48 0.816 127.0 01:02:22 50:54 2 26.40 0.849 0.827 Katrina Mackie Sabre 4.0 16:27:48
5 842 Of on a Tangent 49:51 0.977 95.0 52:28 51:16 3 16.62 1.010 0.988 Di Jackson Sharpie 5.0 16:20:51
6 1974 El Toro 48:08 0.911 127.0 56:51 51:47 2 24.07 0.932 0.918 Drew Mattingly Sabre 6.0 16:23:08
7 1646 ARIKI 49:18 0.901 127.0 58:14 52:28 2 24.65 0.910 0.904 Alistair Mackie Sabre 7.0 16:24:18
8 2788 Windfix 56:02 1.021 108.0 51:53 52:58 3 18.68 1.021 1.021 Ross Martin Tasar 8.0 16:27:02
9 2192 Purple 46:30 0.967 84.0 55:21 53:31 3 15.50 0.957 0.964 Paul Flemming Wazp 9.0 16:17:30
10 2778 Naiad 59:52 0.967 108.0 55:26 53:36 3 19.96 0.956 0.963 Greg Lowe Tasar 10.0 16:30:52
11 1826 Pot O'Gold 47:39 0.959 127.0 56:17 53:58 2 23.82 0.941 0.953 Richard Potter Sabre 11.0 16:22:39
12 1927 Heaven Too 47:33 0.968 127.0 56:10 54:22 2 23.77 0.943 0.960 Fiona Martin Sabre 12.0 16:22:33
13 52715 Zig and Zag 01:08:07 0.896 112.0 01:00:49 54:30 3 22.71 0.871 0.888 Kesar Singh 420 13.0 16:39:07
14 SB2 SB2 47:31 0.987 128.0 55:41 54:58 2 23.76 0.951 0.975 Mr Boatless RsQuest 14.0 16:22:31
15 2617 Waimukabout 01:00:42 0.989 108.0 56:12 55:35 3 20.23 0.942 0.976 Andrew Martin Tasar 15.0 16:31:42
16 1535 Red Imp 51:48 0.937 127.0 01:01:11 57:20 2 25.90 0.866 0.925 Tom McCullough Sabre 16.0 16:26:48
17 579 Witch Bitch 54:52 0.925 85.5 01:04:10 59:21 3 18.29 0.825 0.913 Luke Marchesani Cobra 17.0 16:25:52
DNF 1425 diddy do it   0.950 127.0     2 0.00     Michael Arcaro Sabre 19.0  
DUT 1590 Stairway to Heaven   0.940 127.0     2 0.00     Norm Kaye Sabre    
DUT 1778 Shadow   0.898 127.0     2 0.00     Peter Chipperfield Sabre    
DUT 2046 Slippery When Wet   1.007 127.0     2 0.00     Bill Manning Sabre