TopYacht: Safety Beach Sailing Club - 18/01/2018 3:53:17 PM

RACE 2 [7/01/2018] Foundation Series


Printed on : 18/01/2018 3:53:17 PM

Division 2 Div Yardstick results (Based on 4 Laps) Start : 15:41
Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Class Score Fin Tim
1 1826 Pot O'Gold 52:38 127.0 01:22:53 2 26.32 Richard Potter Sabre 1.0 16:33:38
2 1927 Heaven Too 52:53 127.0 01:23:17 2 26.44 Fiona Martin Sabre 2.0 16:33:53
3 1535 Red Imp 53:56 127.0 01:24:56 2 26.97 Tom McCullough Sabre 3.0 16:34:56
4 1646 ARIKI 55:20 127.0 01:27:08 2 27.67 Alistair Mackie Sabre 4.0 16:36:20
5 52422 Little Sea 48:55 112.0 01:27:21 2 24.46 Erik Meijer 420 5.0 16:29:55
6 1778 Shadow 56:15 127.0 01:28:35 2 28.13 Peter Chipperfield Sabre 6.0 16:37:15
7 1958 Counting Sheep 57:28 127.0 01:30:30 2 28.73 Andrew Taylor Sabre 7.0 16:38:28
8 1974 El Toro 57:44 127.0 01:30:55 2 28.87 Drew Mattingly Sabre 8.0 16:38:44
9 1284 Snugly Duck 01:04:48 127.0 01:42:03 2 32.40 Katrina Mackie Sabre 9.0 16:45:48

Division 3 Div Yardstick results (Based on 4 Laps) Start : 15:38
Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Class Score Fin Tim
1 2617 Waimukabout 55:58 108.0 01:09:06 3 18.66 Andrew Martin Tasar 1.0 16:33:58
2 2788 Windfix 56:22 108.0 01:09:35 3 18.79 Ross Martin Tasar 2.0 16:34:22
3 2778 Naiad 01:00:34 108.0 01:14:46 3 20.19 Greg Lowe Tasar 3.0 16:38:34
4 641 May Contain Nuts 01:11:59 118.5 01:21:00 3 23.99 Tim Bardon Impulse 4.0 16:49:59

Division 5 Div Yardstick results (Based on 4 Laps) Start : 15:38
Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Class Score Fin Tim
1 842 Of on a Tangent 01:00:09 95.0 01:24:25 3 20.05 Di Jackson Sharpie 1.0 16:38:09
2 6286 Pussy Power 01:03:16 87.5 01:36:24 3 21.09 Mark Lawrence Windrush14SuperSloop 2.0 16:41:16

Division 6 Div Yardstick results (Based on 4 Laps) Start : 15:38
Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Class Score Fin Tim
1 351 Bad Seed 01:02:09 77.0 01:20:43 4 15.54 Nicholas Bacon Taipan4.9Cat 1.0 16:40:09

Division 2 Div Handicap results (Based on 4 Laps) Start : 15:41
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS YS Cor d T Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 1778 Shadow 56:15 0.880 127.0 01:28:35 01:17:57 2 28.13 0.887 0.882 Peter Chipperfield Sabre 1.0 16:37:15
2 1958 Counting Sheep 57:28 0.862 127.0 01:30:30 01:18:01 2 28.73 0.868 0.864 Andrew Taylor Sabre 2.0 16:38:28
3 1646 ARIKI 55:20 0.896 127.0 01:27:08 01:18:04 2 27.67 0.902 0.898 Alistair Mackie Sabre 3.0 16:36:20
4 1535 Red Imp 53:56 0.925 127.0 01:24:56 01:18:34 2 26.97 0.925 0.925 Tom McCullough Sabre 4.0 16:34:56
5 1927 Heaven Too 52:53 0.959 127.0 01:23:17 01:19:52 2 26.44 0.943 0.954 Fiona Martin Sabre 5.0 16:33:53
6 1826 Pot O'Gold 52:38 0.969 127.0 01:22:53 01:20:19 2 26.32 0.948 0.962 Richard Potter Sabre 6.0 16:33:38
7 1974 El Toro 57:44 0.898 127.0 01:30:55 01:21:39 2 28.87 0.864 0.887 Drew Mattingly Sabre 7.0 16:38:44
8 1284 Snugly Duck 01:04:48 0.814 127.0 01:42:03 01:23:04 2 32.40 0.770 0.803 Katrina Mackie Sabre 8.0 16:45:48
9 52422 Little Sea 48:55 0.995 112.0 01:27:21 01:26:55 2 24.46 0.899 0.982 Erik Meijer 420 9.0 16:29:55

Division 3 Div Handicap results (Based on 4 Laps) Start : 15:38
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS YS Cor d T Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 2617 Waimukabout 55:58 0.976 108.0 01:09:06 01:07:26 3 18.66 1.001 0.984 Andrew Martin Tasar 1.0 16:33:58
2 2788 Windfix 56:22 0.994 108.0 01:09:35 01:09:10 3 18.79 0.994 0.994 Ross Martin Tasar 2.0 16:34:22
3 2778 Naiad 01:00:34 0.930 108.0 01:14:46 01:09:32 3 20.19 0.925 0.928 Greg Lowe Tasar 3.0 16:38:34
4 641 May Contain Nuts 01:11:59 0.935 118.5 01:21:00 01:15:44 3 23.99 0.854 0.923 Tim Bardon Impulse 4.0 16:49:59

Division 5 Div Handicap results (Based on 4 Laps) Start : 15:38
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS YS Cor d T Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 842 Of on a Tangent 01:00:09 0.944 95.0 01:24:25 01:19:41 3 20.05 0.944 0.944 Di Jackson Sharpie 1.0 16:38:09
2 6286 Pussy Power 01:03:16 0.929 87.5 01:36:24 01:29:33 3 21.09 0.827 0.917 Mark Lawrence Windrush14SuperSloop 2.0 16:41:16

Division 6 Div Handicap results (Based on 4 Laps) Start : 15:38
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS YS Cor d T Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 351 Bad Seed 01:02:09 0.913 77.0 01:20:43 01:13:42 4 15.54 0.913 0.913 Nicholas Bacon Taipan4.9Cat 1.0 16:40:09

Fleet Handicap results (Based on 4 Laps)
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS YS Cor d T Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 2617 Waimukabout 55:58 1.030 108.0 01:09:06 01:11:10 3 18.66 1.132 1.051 Andrew Martin Tasar 1.0 16:33:58
2 2778 Naiad 01:00:34 0.961 108.0 01:14:46 01:11:51 3 20.19 1.046 0.980 Greg Lowe Tasar 2.0 16:38:34
3 2788 Windfix 56:22 1.036 108.0 01:09:35 01:12:05 3 18.79 1.124 1.057 Ross Martin Tasar 3.0 16:34:22
4 351 Bad Seed 01:02:09 0.938 77.0 01:20:43 01:15:43 4 15.54 0.969 0.948 Nicholas Bacon Taipan4.9Cat 4.0 16:40:09
5 1646 ARIKI 55:20 0.893 127.0 01:27:08 01:17:49 2 27.67 0.897 0.894 Alistair Mackie Sabre 5.0 16:36:20
6 1778 Shadow 56:15 0.880 127.0 01:28:35 01:17:57 2 28.13 0.883 0.881 Peter Chipperfield Sabre 6.0 16:37:15
7 1958 Counting Sheep 57:28 0.864 127.0 01:30:30 01:18:12 2 28.73 0.864 0.864 Andrew Taylor Sabre 7.0 16:38:28
8 1535 Red Imp 53:56 0.923 127.0 01:24:56 01:18:24 2 26.97 0.921 0.922 Tom McCullough Sabre 8.0 16:34:56
9 641 May Contain Nuts 01:11:59 0.987 118.5 01:21:00 01:19:57 3 23.99 0.965 0.980 Tim Bardon Impulse 9.0 16:49:59
10 1927 Heaven Too 52:53 0.962 127.0 01:23:17 01:20:07 2 26.44 0.939 0.954 Fiona Martin Sabre 10.0 16:33:53
11 1826 Pot O'Gold 52:38 0.969 127.0 01:22:53 01:20:19 2 26.32 0.943 0.960 Richard Potter Sabre 11.0 16:33:38
12 842 Of on a Tangent 01:00:09 0.962 95.0 01:24:25 01:21:12 3 20.05 0.926 0.950 Di Jackson Sharpie 12.0 16:38:09
13 1974 El Toro 57:44 0.898 127.0 01:30:55 01:21:39 2 28.87 0.860 0.886 Drew Mattingly Sabre 13.0 16:38:44
14 1284 Snugly Duck 01:04:48 0.816 127.0 01:42:03 01:23:16 2 32.40 0.766 0.805 Katrina Mackie Sabre 14.0 16:45:48
15 52422 Little Sea 48:55 0.993 112.0 01:27:21 01:26:44 2 24.46 0.895 0.980 Erik Meijer 420 15.0 16:29:55
16 6286 Pussy Power 01:03:16 0.973 87.5 01:36:24 01:33:48 3 21.09 0.811 0.960 Mark Lawrence Windrush14SuperSloop 16.0 16:41:16