TopYacht: Safety Beach Sailing Club - 26/10/2017 9:17:23 PM

RACE 2 [15/10/2017] Lions Club Red Dolphin Series


Printed on : 26/10/2017 9:17:23 PM

Division 1 Div Yardstick results (Based on 3 Laps) Start : 15:45
Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Class Score Fin Tim Vis
1 1214 Smile N Wave 27:56 168.5 24:52 2 13.97 Misha Campbell Minnow 1.0 16:12:56  
2 7290   35:00 153.3 34:15 2 17.50 Naomi Dodd Bic 2.0 16:20:00  

Division 2 Div Yardstick results (Based on 3 Laps) Start : 15:51
Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Class Score Fin Tim Vis
1 2094 Maybe Not 21:17 127.0 25:08 2 10.64 Alan Riley Sabre   16:12:17 Yes
2 2046 Slippery When Wet 21:55 127.0 25:53 2 10.96 Bill Manning Sabre 1.0 16:12:55  
3 641 May Contain Nuts 21:09 118.5 26:46 2 10.57 Tim Bardon Impulse 2.5 16:12:09  
3 1927 Heaven Too 22:40 127.0 26:46 2 11.33 Fiona Martin Sabre 2.5 16:13:40  
5 193412 NIce Move 22:20 125.0 26:48 2 11.17 Grainne Snooks Laser4.7 4.0 16:13:20  
6 1535 Red Imp 22:49 127.0 26:57 2 11.41 Tom McCullough Sabre 5.0 16:13:49  
7 152899   22:21 118.5 28:18 2 11.18 Bianca Carter LaserRadial 6.0 16:13:21  
8 1974 El Toro 24:27 127.0 28:53 2 12.23 Drew Mattingly Sabre 7.0 16:15:27  
9 1646 ARIKI 24:30 127.0 28:56 2 12.25 Alistair Mackie Sabre 8.0 16:15:30  
10 743 See Ya Later 25:51 130.0 29:50 2 12.93 Katrina Mackie PacerW/oSpin 9.0 16:16:51  
11 1778 Shadow 25:52 127.0 30:33 2 12.93 Peter Chipperfield Sabre 10.0 16:16:52  
12 1958 Counting Sheep 26:40 127.0 31:30 2 13.33 Andrew Taylor Sabre 11.0 16:17:40  

Division 3 Div Yardstick results (Based on 3 Laps) Start : 15:48
Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Class Score Fin Tim Vis
1 2788 Windfix 29:00 108.0 26:51 3 9.67 Ross Martin Tasar 1.0 16:17:00  
2 2778 Naiad 29:40 108.0 27:28 3 9.89 Greg Lowe Tasar 2.0 16:17:40  
3 2617 Waimukabout 29:53 108.0 27:40 3 9.96 Andrew Martin Tasar 3.0 16:17:53  

Division 5 Div Yardstick results (Based on 3 Laps) Start : 15:48
Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Class Score Fin Tim Vis
1 842 Of on a Tangent 26:30 95.0 27:54 3 8.83 Di Jackson Sharpie 1.0 16:14:30  
2 156 Bluey 28:50 95.0 30:21 3 9.61 Ewan Campbell B14 2.0 16:16:50  

Division 1 Div Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 15:45
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS YS Cor d T Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim Vis
1 1214 Smile N Wave 27:56 0.919 168.5 24:52 22:51 2 13.97 0.919 0.919 Misha Campbell Minnow 1.0 16:12:56  
2 7290   35:00 0.789 153.3 34:15 27:01 2 17.50 0.667 0.778 Naomi Dodd Bic 2.0 16:20:00  

Division 2 Div Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 15:51
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS YS Cor d T Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim Vis
1 193412 NIce Move 22:20 0.929 125.0 26:48 24:54 2 11.17 0.973 0.944 Grainne Snooks Laser4.7 1.0 16:13:20  
2 2094 Maybe Not 21:17 1.000 127.0 25:08 25:08 2 10.64   1.000 Alan Riley Sabre   16:12:17 Yes
3 1535 Red Imp 22:49 0.940 127.0 26:57 25:20 2 11.41 0.967 0.949 Tom McCullough Sabre 2.0 16:13:49  
4 641 May Contain Nuts 21:09 0.964 118.5 26:46 25:48 2 10.57 0.974 0.967 Tim Bardon Impulse 3.0 16:12:09  
5 1646 ARIKI 24:30 0.898 127.0 28:56 25:59 2 12.25 0.901 0.899 Alistair Mackie Sabre 4.0 16:15:30  
6 2046 Slippery When Wet 21:55 1.007 127.0 25:53 26:04 2 10.96 1.007 1.007 Bill Manning Sabre 5.0 16:12:55  
7 1927 Heaven Too 22:40 0.979 127.0 26:46 26:12 2 11.33 0.974 0.977 Fiona Martin Sabre 6.0 16:13:40  
8 1974 El Toro 24:27 0.917 127.0 28:53 26:29 2 12.23 0.902 0.912 Drew Mattingly Sabre 7.0 16:15:27  
9 152899   22:21 0.938 118.5 28:18 26:33 2 11.18 0.921 0.932 Bianca Carter LaserRadial 8.0 16:13:21  
10 743 See Ya Later 25:51 0.914 130.0 29:50 27:16 2 12.93 0.874 0.902 Katrina Mackie PacerW/oSpin 9.0 16:16:51  
11 1958 Counting Sheep 26:40 0.868 127.0 31:30 27:20 2 13.33 0.828 0.856 Andrew Taylor Sabre 10.0 16:17:40  
12 1778 Shadow 25:52 0.916 127.0 30:33 27:59 2 12.93 0.853 0.904 Peter Chipperfield Sabre 11.0 16:16:52  

Division 3 Div Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 15:48
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS YS Cor d T Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim Vis
1 2778 Naiad 29:40 0.961 108.0 27:28 26:24 3 9.89 0.961 0.961 Greg Lowe Tasar 1.0 16:17:40  
2 2617 Waimukabout 29:53 1.000 108.0 27:40 27:40 3 9.96 0.954 0.987 Andrew Martin Tasar 2.0 16:17:53  
3 2788 Windfix 29:00 1.035 108.0 26:51 27:47 3 9.67 0.983 1.021 Ross Martin Tasar 3.0 16:17:00  

Division 5 Div Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 15:48
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS YS Cor d T Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim Vis
1 156 Bluey 28:50 0.899 95.0 30:21 27:17 3 9.61 0.899 0.899 Ewan Campbell B14 1.0 16:16:50  
2 842 Of on a Tangent 26:30 0.986 95.0 27:54 27:31 3 8.83 0.978 0.983 Di Jackson Sharpie 2.0 16:14:30  

Fleet Handicap results (Based on 3 Laps)
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS YS Cor d T Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim Vis
1 1214 Smile N Wave 27:56 0.938 168.5 24:52 23:20 2 13.97 1.064 0.957 Misha Campbell Minnow 1.0 16:12:56  
2 193412 NIce Move 22:20 0.923 125.0 26:48 24:44 2 11.17 0.987 0.941 Grainne Snooks Laser4.7 2.0 16:13:20  
3 2094 Maybe Not 21:17 1.000 127.0 25:08 25:08 2 10.64   1.000 Alan Riley Sabre   16:12:17 Yes
4 1535 Red Imp 22:49 0.934 127.0 26:57 25:10 2 11.41 0.981 0.950 Tom McCullough Sabre 3.0 16:13:49  
5 641 May Contain Nuts 21:09 0.964 118.5 26:46 25:48 2 10.57 0.988 0.972 Tim Bardon Impulse 4.5 16:12:09  
5 1646 ARIKI 24:30 0.892 127.0 28:56 25:48 2 12.25 0.914 0.899 Alistair Mackie Sabre 4.5 16:15:30  
7 2046 Slippery When Wet 21:55 1.000 127.0 25:53 25:53 2 10.96 1.022 1.007 Bill Manning Sabre 6.0 16:12:55  
8 1927 Heaven Too 22:40 0.978 127.0 26:46 26:11 2 11.33 0.988 0.981 Fiona Martin Sabre 7.0 16:13:40  
9 2778 Naiad 29:40 0.963 108.0 27:28 26:27 3 9.89 0.963 0.963 Greg Lowe Tasar 8.0 16:17:40  
10 1974 El Toro 24:27 0.918 127.0 28:53 26:31 2 12.23 0.916 0.917 Drew Mattingly Sabre 9.5 16:15:27  
10 152899   22:21 0.937 118.5 28:18 26:31 2 11.18 0.935 0.936 Bianca Carter LaserRadial 9.5 16:13:21  
12 156 Bluey 28:50 0.893 95.0 30:21 27:06 3 9.61 0.871 0.886 Ewan Campbell B14 11.0 16:16:50  
13 743 See Ya Later 25:51 0.909 130.0 29:50 27:07 2 12.93 0.887 0.902 Katrina Mackie PacerW/oSpin 12.0 16:16:51  
14 842 Of on a Tangent 26:30 0.979 95.0 27:54 27:19 3 8.83 0.948 0.969 Di Jackson Sharpie 13.0 16:14:30  
15 1958 Counting Sheep 26:40 0.868 127.0 31:30 27:20 2 13.33 0.840 0.859 Andrew Taylor Sabre 14.0 16:17:40  
16 2617 Waimukabout 29:53 1.002 108.0 27:40 27:43 3 9.96 0.956 0.989 Andrew Martin Tasar 15.0 16:17:53  
17 7290   35:00 0.810 153.3 34:15 27:45 2 17.50 0.772 0.799 Naomi Dodd Bic 16.0 16:20:00  
18 1778 Shadow 25:52 0.910 127.0 30:33 27:48 2 12.93 0.866 0.898 Peter Chipperfield Sabre 17.0 16:16:52  
19 2788 Windfix 29:00 1.038 108.0 26:51 27:52 3 9.67 0.985 1.024 Ross Martin Tasar 18.0 16:17:00