TopYacht: Safety Beach Sailing Club - 22/05/2018 10:34:51 AM

RACE 1 [22/04/2018] Bendigo Bank Dromana Series


Printed on : 22/05/2018 10:34:51 AM

Division 2 Div Yardstick results (Based on 4 Laps) Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Class Score Fin Tim
1 641 May Contain Nuts 43:56 118.5 01:14:09 2 21.97 Tim Bardon Impulse 1.0 14:46:56
2 2046 Slippery When Wet 47:35 127.0 01:14:56 2 23.79 Bill Manning Sabre 2.0 14:50:35
3 1826 Pot O'Gold 48:09 127.0 01:15:50 2 24.07 Richard Potter Sabre 3.0 14:51:09
4 1538 Alfred 51:56 127.0 01:21:47 2 25.97 Anton Schwarze Sabre 4.0 14:54:56
5 1974 El Toro 54:15 127.0 01:25:26 2 27.13 Drew Mattingly Sabre 5.0 14:57:15
6 1680 Riki Dee 2 54:24 127.0 01:25:40 2 27.20 Richard Dovison Sabre 6.0 14:57:24
7 1435 Shadow 55:59 127.0 01:28:10 2 27.99 Peter Chipperfield Sabre 7.0 14:58:59
8 1958 Counting Sheep 56:02 127.0 01:28:14 2 28.02 Andrew Taylor Sabre 8.0 14:59:02
9 733 Sea Dog 56:28 127.0 01:28:56 2 28.23 Ian Bond Sabre 9.0 14:59:28
10 1646 ARIKI 57:46 127.0 01:30:58 2 28.88 Alistair Mackie Sabre 10.0 15:00:46
11 1281 Snugly Duck 01:03:15 127.0 01:39:36 2 31.63 Katrina Mackie Sabre 11.0 15:06:15
DUT 1927 Heaven Too   127.0   2 0.00 Fiona Martin Sabre    

Division 3 Div Yardstick results (Based on 4 Laps) Start : 14:06
Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Class Score Fin Tim
1 2788 Windfix 56:35 108.0 01:09:51 3 18.86 Ross Martin Tasar 1.0 15:02:35
2 2778 Naiad 01:05:24 108.0 01:20:44 3 21.80 Greg Lowe Tasar 2.0 15:11:24

Division 5 Div Yardstick results (Based on 4 Laps) Start : 14:06
Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Class Score Fin Tim
1 842 Of on a Tangent 01:11:47 95.0 01:40:45 3 23.93 Di Jackson Sharpie 1.0 15:17:47

Division 6 Div Yardstick results (Based on 4 Laps) Start : 14:09
Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Class Score Fin Tim
1 1050 Livewire2 52:56 64.5 01:22:04 4 13.23 Stuart Scott AClassInt 1.0 15:01:56
2 1035 Brew 55:44 64.5 01:26:24 4 13.93 David Brewer AClassInt 2.0 15:04:44

Division 2 Div Handicap results (Based on 4 Laps) Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS YS Cor d T Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 641 May Contain Nuts 43:56 0.951 118.5 01:14:09 01:10:31 2 21.97 0.988 0.963 Tim Bardon Impulse 1.0 14:46:56
2 2046 Slippery When Wet 47:35 0.967 127.0 01:14:56 01:12:28 2 23.79 0.978 0.971 Bill Manning Sabre 2.0 14:50:35
3 1680 Riki Dee 2 54:24 0.848 127.0 01:25:40 01:12:39 2 27.20 0.855 0.850 Richard Dovison Sabre 3.0 14:57:24
4 733 Sea Dog 56:28 0.819 127.0 01:28:56 01:12:50 2 28.23 0.824 0.821 Ian Bond Sabre 4.0 14:59:28
5 1826 Pot O'Gold 48:09 0.966 127.0 01:15:50 01:13:15 2 24.07 0.966 0.966 Richard Potter Sabre 5.0 14:51:09
6 1958 Counting Sheep 56:02 0.845 127.0 01:28:14 01:14:33 2 28.02 0.830 0.840 Andrew Taylor Sabre 6.0 14:59:02
7 1538 Alfred 51:56 0.915 127.0 01:21:47 01:14:50 2 25.97 0.896 0.909 Anton Schwarze Sabre 7.0 14:54:56
8 1974 El Toro 54:15 0.877 127.0 01:25:26 01:14:56 2 27.13 0.857 0.870 Drew Mattingly Sabre 8.0 14:57:15
9 1435 Shadow 55:59 0.878 127.0 01:28:10 01:17:25 2 27.99 0.831 0.866 Peter Chipperfield Sabre 9.0 14:58:59
10 1646 ARIKI 57:46 0.876 127.0 01:30:58 01:19:41 2 28.88 0.805 0.864 Alistair Mackie Sabre 10.0 15:00:46
11 1281 Snugly Duck 01:03:15 0.827 127.0 01:39:36 01:22:22 2 31.63 0.735 0.816 Katrina Mackie Sabre 11.0 15:06:15
DUT 1927 Heaven Too   0.951 127.0     2 0.00     Fiona Martin Sabre    

Division 3 Div Handicap results (Based on 4 Laps) Start : 14:06
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS YS Cor d T Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 2788 Windfix 56:35 0.982 108.0 01:09:51 01:08:36 3 18.86 0.982 0.982 Ross Martin Tasar 1.0 15:02:35
2 2778 Naiad 01:05:24 0.924 108.0 01:20:44 01:14:36 3 21.80 0.850 0.912 Greg Lowe Tasar 2.0 15:11:24

Division 5 Div Handicap results (Based on 4 Laps) Start : 14:06
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS YS Cor d T Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 842 Of on a Tangent 01:11:47 0.907 95.0 01:40:45 01:31:23 3 23.93 0.907 0.907 Di Jackson Sharpie 1.0 15:17:47

Division 6 Div Handicap results (Based on 4 Laps) Start : 14:09
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS YS Cor d T Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 1050 Livewire2 52:56 0.987 64.5 01:22:04 01:21:00 4 13.23 0.987 0.987 Stuart Scott AClassInt 1.0 15:01:56
2 1035 Brew 55:44 1.000 64.5 01:26:24 01:26:24 4 13.93 0.937 0.987 David Brewer AClassInt 2.0 15:04:44

Fleet Handicap results (Based on 4 Laps)
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS YS Cor d T Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 641 May Contain Nuts 43:56 0.966 118.5 01:14:09 01:11:38 2 21.97 1.009 0.980 Tim Bardon Impulse 1.0 14:46:56
2 733 Sea Dog 56:28 0.819 127.0 01:28:56 01:12:50 2 28.23 0.841 0.826 Ian Bond Sabre 2.5 14:59:28
2 2046 Slippery When Wet 47:35 0.972 127.0 01:14:56 01:12:50 2 23.79 0.999 0.981 Bill Manning Sabre 2.5 14:50:35
4 2788 Windfix 56:35 1.047 108.0 01:09:51 01:13:08 3 18.86 1.071 1.055 Ross Martin Tasar 4.0 15:02:35
5 1680 Riki Dee 2 54:24 0.856 127.0 01:25:40 01:13:20 2 27.20 0.874 0.862 Richard Dovison Sabre 5.0 14:57:24
6 1826 Pot O'Gold 48:09 0.976 127.0 01:15:50 01:14:01 2 24.07 0.987 0.980 Richard Potter Sabre 6.0 14:51:09
7 1538 Alfred 51:56 0.915 127.0 01:21:47 01:14:50 2 25.97 0.915 0.915 Anton Schwarze Sabre 7.0 14:54:56
8 1958 Counting Sheep 56:02 0.850 127.0 01:28:14 01:15:00 2 28.02 0.848 0.849 Andrew Taylor Sabre 8.0 14:59:02
9 1974 El Toro 54:15 0.881 127.0 01:25:26 01:15:16 2 27.13 0.876 0.879 Drew Mattingly Sabre 9.0 14:57:15
10 1435 Shadow 55:59 0.884 127.0 01:28:10 01:17:56 2 27.99 0.849 0.872 Peter Chipperfield Sabre 10.0 14:58:59
11 2778 Naiad 01:05:24 0.984 108.0 01:20:44 01:19:26 3 21.80 0.927 0.971 Greg Lowe Tasar 11.0 15:11:24
12 1646 ARIKI 57:46 0.886 127.0 01:30:58 01:20:36 2 28.88 0.823 0.874 Alistair Mackie Sabre 12.0 15:00:46
13 1050 Livewire2 52:56 0.996 64.5 01:22:04 01:21:44 4 13.23 0.912 0.983 Stuart Scott AClassInt 13.0 15:01:56
14 1281 Snugly Duck 01:03:15 0.838 127.0 01:39:36 01:23:28 2 31.63 0.751 0.827 Katrina Mackie Sabre 14.0 15:06:15
15 1035 Brew 55:44 1.000 64.5 01:26:24 01:26:24 4 13.93 0.866 0.987 David Brewer AClassInt 15.0 15:04:44
16 842 Of on a Tangent 01:11:47 0.917 95.0 01:40:45 01:32:23 3 23.93 0.743 0.905 Di Jackson Sharpie 16.0 15:17:47
DUT 1927 Heaven Too   0.959 127.0     2 0.00     Fiona Martin Sabre