TopYacht: Safety Beach Sailing Club - 8/02/2018 1:48:13 PM

RACE 1 [4/02/2018] Peninsula Challenge 2018


Printed on : 8/02/2018 1:48:13 PM

Division 1 Mixed Class YS results (Based on 4 Laps) Start : 13:18
Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Class Score Fin Tim
1 8358 TPIMTTS 54:01 153.3 01:10:28 2 27.01 O Yen OpenBic 1.0 14:12:01
2 8454 Patbic 54:55 153.3 01:11:39 2 27.46 P Lazzar OpenBic 2.0 14:12:55
3 1214 Smile N Wave 01:04:12 168.5 01:16:12 2 32.10 M Campbell Minnow 3.0 14:22:12
4 775 Red Alert 01:12:09 168.5 01:25:38 2 36.07 C McColl Minnow 4.0 14:30:09
5 6205 Zac 01:06:07 153.3 01:26:16 2 33.06 Z Heyes OpenBic 5.0 14:24:07
6 6145 Club 01:12:29 153.3 01:34:34 2 36.24 O Thompson OpenBic 6.0 14:30:29
7 6523 Mackenzie 01:17:00 153.3 01:40:27 2 38.50 M Heyes OpenBic 7.0 14:35:00
DNF 8734 Slug   165.0   2 0.00 S Mackie 320 10.0  
DNS 7290 Club   153.3   2 0.00 J Lamiot OpenBic 10.0  

Division 2 Mixed Class YS results (Based on 4 Laps) Start : 13:24
Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Class Score Fin Tim
1 641 MCTON 43:19 118.5 01:13:06 2 21.66 T Bardon Impulse 1.0 14:07:19
2 2103 Delusional 47:28 127.0 01:14:45 2 23.73 P White Sabre 2.0 14:11:28
3 182992 BURKHALTER 42:48 114.0 01:15:05 2 21.40 G Burkhalter Laser 3.0 14:06:48
4 207841 ANDREW 43:01 114.0 01:15:28 2 21.51 D Andrew Laser 4.0 14:07:01
5 SB03 Rick Potter 47:28 125.0 01:15:57 2 23.73 A Stocks RsQuest 5.0 14:11:28
6 193003 KERR 43:19 114.0 01:16:00 2 21.66 D Kerr Laser 6.0 14:07:19
7 151966 DEEN 45:13 118.5 01:16:19 2 22.61 T Deen LaserRadial 7.0 14:09:13
8 1978 My Time 48:29 127.0 01:16:21 2 24.24 B Eastgate Sabre 8.0 14:12:29
9 1900 Slippery When Wet 48:31 127.0 01:16:24 2 24.26 B Manning Sabre 9.0 14:12:31
10 2521 Team Leftie 50:22 127.5 01:19:00 2 25.18 D Cariso Pacer 10.0 14:14:22
11 1927 Desperondum 50:14 127.0 01:19:06 2 25.12 F Martin Sabre 11.0 14:14:14
12 164187 ROUSE 45:21 114.0 01:19:34 2 22.68 A Rouse Laser 12.0 14:09:21
13 1826 Pot O'Gold 50:32 127.0 01:19:35 2 25.27 R Potter Sabre 13.0 14:14:32
14 1967 Rampage 50:42 127.0 01:19:51 2 25.35 P Coombe Sabre 14.0 14:14:42
15 193156 Mystically Fast 50:35 125.0 01:20:56 2 25.29 S Savigner Laser4.7 15.0 14:14:35
16 2089 Didnotsignon 52:03 127.0 01:21:58 2 26.02 M Delange Sabre 16.0 14:16:03
17 188606 SHEPHERD M 47:02 114.0 01:22:31 2 23.52 M Shepherd Laser 17.0 14:11:02
18 1535 Red Imp 53:06 127.0 01:23:37 2 26.55 T McCullough Sabre 18.0 14:17:06
19 1538 Alfred 53:23 127.0 01:24:04 2 26.69 T Campbell Sabre 19.0 14:17:23
20 1435 Shadow 54:04 127.0 01:25:09 2 27.03 P Chipperfield Sabre 20.0 14:18:04
21 2045 Hi5 49:54 116.8 01:25:27 2 24.95 V Land RSAero5 21.0 14:13:54
22 2275 Rumba 56:24 130.0 01:26:46 2 28.20 H Tiffany PacerW/oSpin 22.0 14:20:24
23 900 El Toro 55:07 127.0 01:26:48 2 27.56 D Mattingly Sabre 23.0 14:19:07
24 1377 1377 56:07 127.0 01:28:22 2 28.06 A Jones Sabre 24.0 14:20:07
25 93 ? 56:28 127.0 01:28:56 2 28.23 J Morgan Sabre 25.0 14:20:28
26 2523 Purple Dot 57:01 127.5 01:29:26 2 28.51 L Gould Pacer 26.0 14:21:01
27 1680 Riki Dee2 57:14 127.0 01:30:08 2 28.62 R Dovison Sabre 27.0 14:21:14
28 1646 ARIKI 57:55 127.0 01:31:12 2 28.96 A Mackie Sabre 28.0 14:21:55
29 9 Bendigo Bank 01:02:22 130.0 01:35:57 2 31.18 M Baer PacerW/oSpin 29.0 14:26:22
30 1284 Snugly Duck 01:01:05 127.0 01:36:12 2 30.54 K Mackie Sabre 30.0 14:25:05
31 1958 Counting Sheep 01:02:41 127.0 01:38:43 2 31.34 A Taylor Sabre 31.0 14:26:41
32 1679 Airplay 58:31 116.8 01:40:12 2 29.26 S Facey RSAero5 32.0 14:22:31
33 2355 Chandon 01:06:29 130.0 01:42:17 2 33.24 P Yas PacerW/oSpin 33.0 14:30:29
OCS 67 OLD   114.0   2 0.00 J Old Laser 36.0  
OCS 1703 DE BLAQ MICH   127.0   2 0.00 M De Blaquiere Sabre 36.0  

Division 3 Mixed Class YS results (Based on 4 Laps) Start : 13:21
Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Class Score Fin Tim
1 2852 Far Out 56:31 108.0 01:09:46 3 18.84 G Collings Tasar 1.0 14:17:31
2 2788 Windfix 58:50 108.0 01:12:38 3 19.61 R Martin Tasar 2.0 14:19:50
3 2778 Naiad 01:01:01 108.0 01:15:20 3 20.34 G Lowe Tasar 3.0 14:22:01
DNF 52422 Little Sea   115.0   3 0.00 E Meijer 420 5.0  

Division 5 Mixed Class YS results (Based on 4 Laps) Start : 13:21
Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Class Score Fin Tim
1 842 Of on a Tangent 55:35 95.0 01:18:01 3 18.53 D Jackson Sharpie 1.0 14:16:35
2 156 Bluey 57:13 95.5 01:19:53 3 19.07 E Campbell B14 2.0 14:18:13
3 2918 THORN 57:06 93.5 01:21:26 3 19.03 M Thorn PaperTiger 3.0 14:18:06
4 3019 GOULD 59:16 93.5 01:24:31 3 19.76 I Gould PaperTiger 4.0 14:20:16
5 6286 Pussy Power 58:15 87.0 01:29:16 3 19.42 M Lawrence Windrush14SuperSloop 5.0 14:19:15
6 63224 BICKFORD 01:04:47 96.5 01:29:31 3 21.59 M Bickford Hobie14 6.0 14:25:47
7 354 Narwhal 01:05:44 95.5 01:31:46 3 21.91 G Lazzar B14 7.0 14:26:44
8 2835 RICHARDS 01:04:47 93.5 01:32:23 3 21.59 G Richards PaperTiger 8.0 14:25:47
9 3113 MANDERS 01:04:48 93.5 01:32:24 3 21.60 J Manders PaperTiger 9.0 14:25:48
10 707 Epic 59:55 83.5 01:35:41 3 19.97 P Martin Mosquito 10.0 14:20:55
11 573 Luke 01:07:10 85.5 01:44:45 3 22.39 L Martin Cobra 11.0 14:28:10
12 110568 CHANDLER 01:09:24 82.0 01:52:51 3 23.13 B Chandler Hobie16 12.0 14:30:24
13 001 Swamp Thing 01:09:28 82.0 01:52:57 3 23.16 E Hueso Hobie16 13.0 14:30:28
14 2192 Purple 01:08:44 80.0 01:54:33 3 22.91 P Flemming Waszp 14.0 14:29:44
15 42 Johnny Rocket 01:11:18 80.0 01:58:50 3 23.77 L Dunstan Waszp 15.0 14:32:18

Division 6 Mixed Class YS results (Based on 4 Laps) Start : 13:27
Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Class Score Fin Tim
1 336 RICHARDS A 57:46 77.0 01:15:01 4 14.44 A Richards Taipan4.9Cat 1.0 14:24:46
2 326 PAUL 01:00:45 77.0 01:18:54 4 15.19 T Paul Taipan4.9Cat 2.0 14:27:45
3 342 KENTISH 01:00:56 77.0 01:19:08 4 15.23 D Kentish Taipan4.9Cat 3.0 14:27:56
4 122 BLACK 01:04:29 77.0 01:23:45 4 16.12 A Black Taipan4.9Cat 4.0 14:31:29
5 351 Bad Seed 01:06:03 77.0 01:25:47 4 16.51 N Bacon Taipan4.9Cat 5.0 14:33:03
6 136 JOPP 01:05:19 73.0 01:29:28 4 16.33 M Jopp Taipan4.9Sloop 6.0 14:32:19
7 4166 ROGER RAMJET 59:18 60.0 01:38:50 4 14.82 R Jackson MothFoiler 7.0 14:26:18

Fleet results (Based on 4 Laps)
Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Class Score Fin Tim
1 2852 Far Out 56:31 108.0 01:09:46 3 18.84 G Collings Tasar 1.0 14:17:31
2 8358 TPIMTTS 54:01 153.3 01:10:28 2 27.01 O Yen OpenBic 2.0 14:12:01
3 8454 Patbic 54:55 153.3 01:11:39 2 27.46 P Lazzar OpenBic 3.0 14:12:55
4 2788 Windfix 58:50 108.0 01:12:38 3 19.61 R Martin Tasar 4.0 14:19:50
5 641 MCTON 43:19 118.5 01:13:06 2 21.66 T Bardon Impulse 5.0 14:07:19
6 2103 Delusional 47:28 127.0 01:14:45 2 23.73 P White Sabre 6.0 14:11:28
7 336 RICHARDS A 57:46 77.0 01:15:01 4 14.44 A Richards Taipan4.9Cat 7.0 14:24:46
8 182992 BURKHALTER 42:48 114.0 01:15:05 2 21.40 G Burkhalter Laser 8.0 14:06:48
9 2778 Naiad 01:01:01 108.0 01:15:20 3 20.34 G Lowe Tasar 9.0 14:22:01
10 207841 ANDREW 43:01 114.0 01:15:28 2 21.51 D Andrew Laser 10.0 14:07:01
11 SB03 Rick Potter 47:28 125.0 01:15:57 2 23.73 A Stocks RsQuest 11.0 14:11:28
12 193003 KERR 43:19 114.0 01:16:00 2 21.66 D Kerr Laser 12.0 14:07:19
13 1214 Smile N Wave 01:04:12 168.5 01:16:12 2 32.10 M Campbell Minnow 13.0 14:22:12
14 151966 DEEN 45:13 118.5 01:16:19 2 22.61 T Deen LaserRadial 14.0 14:09:13
15 1978 My Time 48:29 127.0 01:16:21 2 24.24 B Eastgate Sabre 15.0 14:12:29
16 1900 Slippery When Wet 48:31 127.0 01:16:24 2 24.26 B Manning Sabre 16.0 14:12:31
17 842 Of on a Tangent 55:35 95.0 01:18:01 3 18.53 D Jackson Sharpie 17.0 14:16:35
18 326 PAUL 01:00:45 77.0 01:18:54 4 15.19 T Paul Taipan4.9Cat 18.0 14:27:45
19 2521 Team Leftie 50:22 127.5 01:19:00 2 25.18 D Cariso Pacer 19.0 14:14:22
20 1927 Desperondum 50:14 127.0 01:19:06 2 25.12 F Martin Sabre 20.0 14:14:14
21 342 KENTISH 01:00:56 77.0 01:19:08 4 15.23 D Kentish Taipan4.9Cat 21.0 14:27:56
22 164187 ROUSE 45:21 114.0 01:19:34 2 22.68 A Rouse Laser 22.0 14:09:21
23 1826 Pot O'Gold 50:32 127.0 01:19:35 2 25.27 R Potter Sabre 23.0 14:14:32
24 1967 Rampage 50:42 127.0 01:19:51 2 25.35 P Coombe Sabre 24.0 14:14:42
25 156 Bluey 57:13 95.5 01:19:53 3 19.07 E Campbell B14 25.0 14:18:13
26 193156 Mystically Fast 50:35 125.0 01:20:56 2 25.29 S Savigner Laser4.7 26.0 14:14:35
27 2918 THORN 57:06 93.5 01:21:26 3 19.03 M Thorn PaperTiger 27.0 14:18:06
28 2089 Didnotsignon 52:03 127.0 01:21:58 2 26.02 M Delange Sabre 28.0 14:16:03
29 188606 SHEPHERD M 47:02 114.0 01:22:31 2 23.52 M Shepherd Laser 29.0 14:11:02
30 1535 Red Imp 53:06 127.0 01:23:37 2 26.55 T McCullough Sabre 30.0 14:17:06
31 122 BLACK 01:04:29 77.0 01:23:45 4 16.12 A Black Taipan4.9Cat 31.0 14:31:29
32 1538 Alfred 53:23 127.0 01:24:04 2 26.69 T Campbell Sabre 32.0 14:17:23
33 3019 GOULD 59:16 93.5 01:24:31 3 19.76 I Gould PaperTiger 33.0 14:20:16
34 1435 Shadow 54:04 127.0 01:25:09 2 27.03 P Chipperfield Sabre 34.0 14:18:04
35 2045 Hi5 49:54 116.8 01:25:27 2 24.95 V Land RSAero5 35.0 14:13:54
36 775 Red Alert 01:12:09 168.5 01:25:38 2 36.07 C McColl Minnow 36.0 14:30:09
37 351 Bad Seed 01:06:03 77.0 01:25:47 4 16.51 N Bacon Taipan4.9Cat 37.0 14:33:03
38 6205 Zac 01:06:07 153.3 01:26:16 2 33.06 Z Heyes OpenBic 38.0 14:24:07
39 2275 Rumba 56:24 130.0 01:26:46 2 28.20 H Tiffany PacerW/oSpin 39.0 14:20:24
40 900 El Toro 55:07 127.0 01:26:48 2 27.56 D Mattingly Sabre 40.0 14:19:07
41 1377 1377 56:07 127.0 01:28:22 2 28.06 A Jones Sabre 41.0 14:20:07
42 93 ? 56:28 127.0 01:28:56 2 28.23 J Morgan Sabre 42.0 14:20:28
43 6286 Pussy Power 58:15 87.0 01:29:16 3 19.42 M Lawrence Windrush14SuperSloop 43.0 14:19:15
44 2523 Purple Dot 57:01 127.5 01:29:26 2 28.51 L Gould Pacer 44.0 14:21:01
45 136 JOPP 01:05:19 73.0 01:29:28 4 16.33 M Jopp Taipan4.9Sloop 45.0 14:32:19
46 63224 BICKFORD 01:04:47 96.5 01:29:31 3 21.59 M Bickford Hobie14 46.0 14:25:47
47 1680 Riki Dee2 57:14 127.0 01:30:08 2 28.62 R Dovison Sabre 47.0 14:21:14
48 1646 ARIKI 57:55 127.0 01:31:12 2 28.96 A Mackie Sabre 48.0 14:21:55
49 354 Narwhal 01:05:44 95.5 01:31:46 3 21.91 G Lazzar B14 49.0 14:26:44
50 2835 RICHARDS 01:04:47 93.5 01:32:23 3 21.59 G Richards PaperTiger 50.0 14:25:47
51 3113 MANDERS 01:04:48 93.5 01:32:24 3 21.60 J Manders PaperTiger 51.0 14:25:48
52 6145 Club 01:12:29 153.3 01:34:34 2 36.24 O Thompson OpenBic 52.0 14:30:29
53 707 Epic 59:55 83.5 01:35:41 3 19.97 P Martin Mosquito 53.0 14:20:55
54 9 Bendigo Bank 01:02:22 130.0 01:35:57 2 31.18 M Baer PacerW/oSpin 54.0 14:26:22
55 1284 Snugly Duck 01:01:05 127.0 01:36:12 2 30.54 K Mackie Sabre 55.0 14:25:05
56 1958 Counting Sheep 01:02:41 127.0 01:38:43 2 31.34 A Taylor Sabre 56.0 14:26:41
57 4166 ROGER RAMJET 59:18 60.0 01:38:50 4 14.82 R Jackson MothFoiler 57.0 14:26:18
58 1679 Airplay 58:31 116.8 01:40:12 2 29.26 S Facey RSAero5 58.0 14:22:31
59 6523 Mackenzie 01:17:00 153.3 01:40:27 2 38.50 M Heyes OpenBic 59.0 14:35:00
60 2355 Chandon 01:06:29 130.0 01:42:17 2 33.24 P Yas PacerW/oSpin 60.0 14:30:29
61 573 Luke 01:07:10 85.5 01:44:45 3 22.39 L Martin Cobra 61.0 14:28:10
62 110568 CHANDLER 01:09:24 82.0 01:52:51 3 23.13 B Chandler Hobie16 62.0 14:30:24
63 001 Swamp Thing 01:09:28 82.0 01:52:57 3 23.16 E Hueso Hobie16 63.0 14:30:28
64 2192 Purple 01:08:44 80.0 01:54:33 3 22.91 P Flemming Waszp 64.0 14:29:44
65 42 Johnny Rocket 01:11:18 80.0 01:58:50 3 23.77 L Dunstan Waszp 65.0 14:32:18
DNF 8734 Slug   165.0   2 0.00 S Mackie 320 71.0  
DNF 52422 Little Sea   115.0   3 0.00 E Meijer 420 71.0  
DNS 7290 Club   153.3   2 0.00 J Lamiot OpenBic 71.0  
OCS 67 OLD   114.0   2 0.00 J Old Laser 71.0  
OCS 1703 DE BLAQ MICH   127.0   2 0.00 M De Blaquiere Sabre 71.0