TopYacht: Safety Beach Sailing Club - 18/01/2018 3:48:27 PM

RACE 1 [7/01/2018] Foundation Series


Printed on : 18/01/2018 3:48:27 PM

Division 2 Div Yardstick results (Based on 4 Laps) Start : 14:30
Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Class Score Fin Tim
1 52422 Little Sea 30:00 112.0 53:34 2 15.00 Erik Meijer 420 1.0 15:00:00
2 1826 Pot O'Gold 39:02 127.0 01:01:28 2 19.52 Richard Potter Sabre 2.0 15:09:02
3 1927 Heaven Too 39:14 127.0 01:01:47 2 19.62 Fiona Martin Sabre 3.0 15:09:14
4 1535 Red Imp 40:09 127.0 01:03:14 2 20.07 Tom McCullough Sabre 4.0 15:10:09
5 1974 El Toro 41:12 127.0 01:04:53 2 20.60 Drew Mattingly Sabre 5.0 15:11:12
6 1778 Shadow 41:36 127.0 01:05:31 2 20.80 Peter Chipperfield Sabre 6.0 15:11:36
7 1646 ARIKI 41:38 127.0 01:05:34 2 20.82 Alistair Mackie Sabre 7.0 15:11:38
8 1958 Counting Sheep 41:55 127.0 01:06:01 2 20.96 Andrew Taylor Sabre 8.0 15:11:55
9 1284 Snugly Duck 42:00 127.0 01:06:08 2 21.00 Katrina Mackie Sabre 9.0 15:12:00

Division 3 Div Yardstick results (Based on 4 Laps) Start : 14:27
Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Class Score Fin Tim
1 2788 Windfix 42:46 108.0 52:48 3 14.26 Ross Martin Tasar 1.0 15:09:46
2 2617 Waimukabout 44:09 108.0 54:30 3 14.72 Andrew Martin Tasar 2.0 15:11:09
3 641 May Contain Nuts 51:56 118.5 58:26 3 17.31 Tim Bardon Impulse 3.0 15:18:56
4 2778 Naiad 48:57 108.0 01:00:26 3 16.32 Greg Lowe Tasar 4.0 15:15:57

Division 5 Div Yardstick results (Based on 4 Laps) Start : 14:27
Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Class Score Fin Tim
1 842 Of on a Tangent 51:53 95.0 01:12:49 3 17.29 Di Jackson Sharpie 1.0 15:18:53
2 6286 Pussy Power 48:40 87.5 01:14:10 3 16.22 Mark Lawrence Windrush14SuperSloop 2.0 15:15:40

Division 6 Div Yardstick results (Based on 4 Laps) Start : 14:27
Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Class Score Fin Tim
1 351 Bad Seed 47:55 77.0 01:02:14 4 11.98 Nicholas Bacon Taipan4.9Cat 1.0 15:14:55

Division 2 Div Handicap results (Based on 4 Laps) Start : 14:30
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS YS Cor d T Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 52422 Little Sea 30:00 0.975 112.0 53:34 52:14 2 15.00 1.076 0.995 Erik Meijer 420 1.0 15:00:00
2 1284 Snugly Duck 42:00 0.798 127.0 01:06:08 52:46 2 21.00 0.872 0.814 Katrina Mackie Sabre 2.0 15:12:00
3 1958 Counting Sheep 41:55 0.857 127.0 01:06:01 56:35 2 20.96 0.873 0.862 Andrew Taylor Sabre 3.0 15:11:55
4 1778 Shadow 41:36 0.880 127.0 01:05:31 57:39 2 20.80 0.880 0.880 Peter Chipperfield Sabre 4.0 15:11:36
5 1974 El Toro 41:12 0.903 127.0 01:04:53 58:35 2 20.60 0.889 0.898 Drew Mattingly Sabre 5.0 15:11:12
6 1535 Red Imp 40:09 0.932 127.0 01:03:14 58:56 2 20.07 0.912 0.925 Tom McCullough Sabre 6.0 15:10:09
7 1646 ARIKI 41:38 0.904 127.0 01:05:34 59:16 2 20.82 0.879 0.896 Alistair Mackie Sabre 7.0 15:11:38
8 1927 Heaven Too 39:14 0.972 127.0 01:01:47 01:00:03 2 19.62 0.933 0.959 Fiona Martin Sabre 8.0 15:09:14
9 1826 Pot O'Gold 39:02 0.982 127.0 01:01:28 01:00:22 2 19.52 0.938 0.969 Richard Potter Sabre 9.0 15:09:02

Division 3 Div Handicap results (Based on 4 Laps) Start : 14:27
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS YS Cor d T Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 2788 Windfix 42:46 0.987 108.0 52:48 52:07 3 14.26 1.008 0.994 Ross Martin Tasar 1.0 15:09:46
2 2617 Waimukabout 44:09 0.976 108.0 54:30 53:12 3 14.72 0.976 0.976 Andrew Martin Tasar 2.0 15:11:09
3 641 May Contain Nuts 51:56 0.948 118.5 58:26 55:24 3 17.31 0.910 0.935 Tim Bardon Impulse 3.0 15:18:56
4 2778 Naiad 48:57 0.943 108.0 01:00:26 56:59 3 16.32 0.880 0.930 Greg Lowe Tasar 4.0 15:15:57

Division 5 Div Handicap results (Based on 4 Laps) Start : 14:27
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS YS Cor d T Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 842 Of on a Tangent 51:53 0.944 95.0 01:12:49 01:08:44 3 17.29 0.944 0.944 Di Jackson Sharpie 1.0 15:18:53
2 6286 Pussy Power 48:40 0.930 87.5 01:14:10 01:08:58 3 16.22 0.927 0.929 Mark Lawrence Windrush14SuperSloop 2.0 15:15:40

Division 6 Div Handicap results (Based on 4 Laps) Start : 14:27
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS YS Cor d T Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 351 Bad Seed 47:55 0.913 77.0 01:02:14 56:49 4 11.98 0.913 0.913 Nicholas Bacon Taipan4.9Cat 1.0 15:14:55

Fleet Handicap results (Based on 4 Laps)
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS YS Cor d T Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 52422 Little Sea 30:00 0.974 112.0 53:34 52:10 2 15.00 1.077 0.993 Erik Meijer 420 1.0 15:00:00
2 1284 Snugly Duck 42:00 0.800 127.0 01:06:08 52:54 2 21.00 0.872 0.816 Katrina Mackie Sabre 2.0 15:12:00
3 2788 Windfix 42:46 1.016 108.0 52:48 53:39 3 14.26 1.092 1.036 Ross Martin Tasar 3.0 15:09:46
4 2617 Waimukabout 44:09 1.016 108.0 54:30 55:22 3 14.72 1.058 1.030 Andrew Martin Tasar 4.0 15:11:09
5 1958 Counting Sheep 41:55 0.859 127.0 01:06:01 56:42 2 20.96 0.874 0.864 Andrew Taylor Sabre 5.0 15:11:55
6 1778 Shadow 41:36 0.880 127.0 01:05:31 57:39 2 20.80 0.880 0.880 Peter Chipperfield Sabre 6.0 15:11:36
7 641 May Contain Nuts 51:56 0.987 118.5 58:26 57:40 3 17.31 0.987 0.987 Tim Bardon Impulse 7.0 15:18:56
8 2778 Naiad 48:57 0.964 108.0 01:00:26 58:16 3 16.32 0.954 0.961 Greg Lowe Tasar 8.0 15:15:57
9 1974 El Toro 41:12 0.903 127.0 01:04:53 58:35 2 20.60 0.889 0.898 Drew Mattingly Sabre 9.0 15:11:12
10 351 Bad Seed 47:55 0.943 77.0 01:02:14 58:41 4 11.98 0.927 0.938 Nicholas Bacon Taipan4.9Cat 10.5 15:14:55
10 1535 Red Imp 40:09 0.928 127.0 01:03:14 58:41 2 20.07 0.912 0.923 Tom McCullough Sabre 10.5 15:10:09
12 1646 ARIKI 41:38 0.900 127.0 01:05:34 59:01 2 20.82 0.880 0.893 Alistair Mackie Sabre 12.0 15:11:38
13 1927 Heaven Too 39:14 0.975 127.0 01:01:47 01:00:14 2 19.62 0.933 0.962 Fiona Martin Sabre 13.0 15:09:14
14 1826 Pot O'Gold 39:02 0.982 127.0 01:01:28 01:00:22 2 19.52 0.938 0.969 Richard Potter Sabre 14.0 15:09:02
15 842 Of on a Tangent 51:53 0.975 95.0 01:12:49 01:11:00 3 17.29 0.792 0.962 Di Jackson Sharpie 15.0 15:18:53
16 6286 Pussy Power 48:40 0.986 87.5 01:14:10 01:13:08 3 16.22 0.778 0.973 Mark Lawrence Windrush14SuperSloop 16.0 15:15:40