TopYacht: Safety Beach Sailing Club - 30/10/2017 10:16:24 AM

RACE 1 [29/10/2017] Club Championship


Printed on : 30/10/2017 10:16:24 AM

Division 2 Div Yardstick results (Based on 4 Laps) Start : 14:06
Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Class Score Fin Tim
1 SB1 Wind chasers 34:23 122.0 56:22 2 17.19 Sir Lackingcraft RsQuest 1.0 14:40:23
2 1826 Pot O'Gold 35:54 127.0 56:32 2 17.95 Richard Potter Sabre 2.0 14:41:54
3 1927 Heaven Too 36:38 127.0 57:41 2 18.32 Fiona Martin Sabre 3.0 14:42:38
4 1538 Alfred 40:32 127.0 01:03:50 2 20.27 Tori Campbell Sabre 4.0 14:46:32
5 1284 Snugly Duck 41:02 127.0 01:04:37 2 20.52 Katrina Mackie Sabre 5.5 14:47:02
5 1778 Shadow 41:02 127.0 01:04:37 2 20.52 Peter Chipperfield Sabre 5.5 14:47:02
7 1646 ARIKI 41:03 127.0 01:04:39 2 20.52 Alistair Mackie Sabre 7.0 14:47:03
8 SB2 SB2 41:00 122.0 01:07:13 2 20.50 Mr Boatless RsQuest 8.0 14:47:00
9 1077 Aeroflot 44:51 127.0 01:10:38 2 22.43 Without Aclue Sabre 9.0 14:50:51
10 372 Riki Dee 49:18 127.0 01:17:38 2 24.65 Richard Dovison Sabre 10.0 14:55:18
11 1958 Counting Sheep 53:12 127.0 01:23:47 2 26.60 Andrew Taylor Sabre 11.0 14:59:12
DNF 2046 Slippery When Wet   127.0   2 0.00 Bill Manning Sabre 13.0  
DUT 1974 El Toro   127.0   2 0.00 Drew Mattingly Sabre    

Division 3 Div Yardstick results (Based on 4 Laps) Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Class Score Fin Tim
1 2788 Windfix 39:38 108.0 48:56 3 13.21 Ross Martin Tasar 1.0 14:42:38
2 629 Mad Dog 44:04 118.5 49:35 3 14.69 Glenn Collings Impulse 2.0 14:47:04
3 2778 Naiad 46:18 108.0 57:10 3 15.43 Greg Lowe Tasar 3.0 14:49:18
4 2617 Waimukabout 53:38 108.0 01:06:13 3 17.88 Andrew Martin Tasar 4.0 14:56:38

Division 5 Div Yardstick results (Based on 4 Laps) Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Class Score Fin Tim
1 842 Of on a Tangent 36:05 95.0 50:39 3 12.03 Di Jackson Sharpie 1.0 14:39:05

Division 2 Div Handicap results (Based on 4 Laps) Start : 14:06
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS YS Cor d T Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 1284 Snugly Duck 41:02 0.826 127.0 01:04:37 53:22 2 20.52 0.904 0.843 Katrina Mackie Sabre 1.0 14:47:02
2 1826 Pot O'Gold 35:54 0.954 127.0 56:32 53:56 2 17.95 1.033 0.973 Richard Potter Sabre 2.0 14:41:54
3 1927 Heaven Too 36:38 0.958 127.0 57:41 55:16 2 18.32 1.013 0.976 Fiona Martin Sabre 3.0 14:42:38
4 SB1 Wind chasers 34:23 1.000 122.0 56:22 56:22 2 17.19 1.036 1.012 Sir Lackingcraft RsQuest 4.0 14:40:23
5 1778 Shadow 41:02 0.904 127.0 01:04:37 58:25 2 20.52 0.904 0.904 Peter Chipperfield Sabre 5.0 14:47:02
6 1646 ARIKI 41:03 0.905 127.0 01:04:39 58:30 2 20.52 0.904 0.905 Alistair Mackie Sabre 6.0 14:47:03
7 1538 Alfred 40:32 0.940 127.0 01:03:50 01:00:00 2 20.27 0.915 0.932 Tori Campbell Sabre 7.0 14:46:32
8 1077 Aeroflot 44:51 0.900 127.0 01:10:38 01:03:34 2 22.43 0.827 0.888 Without Aclue Sabre 8.0 14:50:51
9 SB2 SB2 41:00 0.974 122.0 01:07:13 01:05:28 2 20.50 0.869 0.961 Mr Boatless RsQuest 9.0 14:47:00
10 372 Riki Dee 49:18 0.900 127.0 01:17:38 01:09:52 2 24.65 0.752 0.888 Richard Dovison Sabre 10.0 14:55:18
11 1958 Counting Sheep 53:12 0.856 127.0 01:23:47 01:11:43 2 26.60 0.697 0.845 Andrew Taylor Sabre 11.0 14:59:12
DNF 2046 Slippery When Wet   1.007 127.0     2 0.00     Bill Manning Sabre 13.0  
DUT 1974 El Toro   0.917 127.0     2 0.00     Drew Mattingly Sabre    

Division 3 Div Handicap results (Based on 4 Laps) Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS YS Cor d T Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 2788 Windfix 39:38 1.014 108.0 48:56 49:37 3 13.21 1.035 1.021 Ross Martin Tasar 1.0 14:42:38
2 629 Mad Dog 44:04 1.022 118.5 49:35 50:40 3 14.69 1.022 1.022 Glenn Collings Impulse 2.0 14:47:04
3 2778 Naiad 46:18 0.957 108.0 57:10 54:42 3 15.43 0.886 0.944 Greg Lowe Tasar 3.0 14:49:18
4 2617 Waimukabout 53:38 0.970 108.0 01:06:13 01:04:14 3 17.88 0.765 0.957 Andrew Martin Tasar 4.0 14:56:38

Division 5 Div Handicap results (Based on 4 Laps) Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS YS Cor d T Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 842 Of on a Tangent 36:05 0.983 95.0 50:39 49:47 3 12.03 0.983 0.983 Di Jackson Sharpie 1.0 14:39:05

Fleet Handicap results (Based on 4 Laps)
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS YS Cor d T Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 2788 Windfix 39:38 1.021 108.0 48:56 49:58 3 13.21 1.132 1.041 Ross Martin Tasar 1.0 14:42:38
2 842 Of on a Tangent 36:05 0.988 95.0 50:39 50:02 3 12.03 1.093 1.008 Di Jackson Sharpie 2.0 14:39:05
3 629 Mad Dog 44:04 1.027 118.5 49:35 50:55 3 14.69 1.117 1.048 Glenn Collings Impulse 3.0 14:47:04
4 1284 Snugly Duck 41:02 0.827 127.0 01:04:37 53:26 2 20.52 0.857 0.837 Katrina Mackie Sabre 4.0 14:47:02
5 1826 Pot O'Gold 35:54 0.953 127.0 56:32 53:53 2 17.95 0.980 0.962 Richard Potter Sabre 5.0 14:41:54
6 2778 Naiad 46:18 0.963 108.0 57:10 55:03 3 15.43 0.969 0.965 Greg Lowe Tasar 6.0 14:49:18
7 1927 Heaven Too 36:38 0.960 127.0 57:41 55:23 2 18.32 0.960 0.960 Fiona Martin Sabre 7.0 14:42:38
8 SB1 Wind chasers 34:23 1.000 122.0 56:22 56:22 2 17.19 0.983 0.994 Sir Lackingcraft RsQuest 8.0 14:40:23
9 1778 Shadow 41:02 0.898 127.0 01:04:37 58:02 2 20.52 0.857 0.886 Peter Chipperfield Sabre 9.0 14:47:02
10 1646 ARIKI 41:03 0.904 127.0 01:04:39 58:27 2 20.52 0.857 0.892 Alistair Mackie Sabre 10.0 14:47:03
11 1538 Alfred 40:32 0.940 127.0 01:03:50 01:00:00 2 20.27 0.868 0.927 Tori Campbell Sabre 11.0 14:46:32
12 1077 Aeroflot 44:51 0.900 127.0 01:10:38 01:03:34 2 22.43 0.784 0.888 Without Aclue Sabre 12.0 14:50:51
13 2617 Waimukabout 53:38 0.976 108.0 01:06:13 01:04:38 3 17.88 0.836 0.963 Andrew Martin Tasar 13.0 14:56:38
14 SB2 SB2 41:00 0.975 122.0 01:07:13 01:05:32 2 20.50 0.824 0.962 Mr Boatless RsQuest 14.0 14:47:00
15 372 Riki Dee 49:18 0.900 127.0 01:17:38 01:09:52 2 24.65 0.713 0.888 Richard Dovison Sabre 15.0 14:55:18
16 1958 Counting Sheep 53:12 0.859 127.0 01:23:47 01:11:58 2 26.60 0.661 0.848 Andrew Taylor Sabre 16.0 14:59:12
DNF 2046 Slippery When Wet   1.007 127.0     2 0.00     Bill Manning Sabre 18.0  
DUT 1974 El Toro   0.918 127.0     2 0.00     Drew Mattingly Sabre    

Fleet Yardstick results (Based on 4 Laps)
Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Class Score Fin Tim
1 2788 Windfix 39:38 108.0 48:56 3 13.21 Ross Martin Tasar 1.0 14:42:38
2 629 Mad Dog 44:04 118.5 49:35 3 14.69 Glenn Collings Impulse 2.0 14:47:04
3 842 Of on a Tangent 36:05 95.0 50:39 3 12.03 Di Jackson Sharpie 3.0 14:39:05
4 SB1 Wind chasers 34:23 122.0 56:22 2 17.19 Sir Lackingcraft RsQuest 4.0 14:40:23
5 1826 Pot O'Gold 35:54 127.0 56:32 2 17.95 Richard Potter Sabre 5.0 14:41:54
6 2778 Naiad 46:18 108.0 57:10 3 15.43 Greg Lowe Tasar 6.0 14:49:18
7 1927 Heaven Too 36:38 127.0 57:41 2 18.32 Fiona Martin Sabre 7.0 14:42:38
8 1538 Alfred 40:32 127.0 01:03:50 2 20.27 Tori Campbell Sabre 8.0 14:46:32
9 1284 Snugly Duck 41:02 127.0 01:04:37 2 20.52 Katrina Mackie Sabre 9.5 14:47:02
9 1778 Shadow 41:02 127.0 01:04:37 2 20.52 Peter Chipperfield Sabre 9.5 14:47:02
11 1646 ARIKI 41:03 127.0 01:04:39 2 20.52 Alistair Mackie Sabre 11.0 14:47:03
12 2617 Waimukabout 53:38 108.0 01:06:13 3 17.88 Andrew Martin Tasar 12.0 14:56:38
13 SB2 SB2 41:00 122.0 01:07:13 2 20.50 Mr Boatless RsQuest 13.0 14:47:00
14 1077 Aeroflot 44:51 127.0 01:10:38 2 22.43 Without Aclue Sabre 14.0 14:50:51
15 372 Riki Dee 49:18 127.0 01:17:38 2 24.65 Richard Dovison Sabre 15.0 14:55:18
16 1958 Counting Sheep 53:12 127.0 01:23:47 2 26.60 Andrew Taylor Sabre 16.0 14:59:12
DNF 2046 Slippery When Wet   127.0   2 0.00 Bill Manning Sabre 18.0  
DUT 1974 El Toro   127.0   2 0.00 Drew Mattingly Sabre    

Junior YS results (Based on 4 Laps)
Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Class Score Fin Tim
1 1538 Alfred 40:32 127.0 01:03:50 2 20.27 Tori Campbell Sabre 1.0 14:46:32

Junior Hcp results (Based on 4 Laps)
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS YS Cor d T Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 1538 Alfred 40:32 0.940 127.0 01:03:50 01:00:00 2 20.27 0.940 0.940 Tori Campbell Sabre 1.0 14:46:32