TopYacht: Safety Beach Sailing Club - 19/12/2017 9:55:51 AM

RACE 10 [10/12/2017] Lions Club Red Dolphin Series


Printed on : 19/12/2017 9:55:51 AM

Division 1 Div Yardstick results (Based on 4 Laps) Start : 16:03
Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Class Score Fin Tim
1 1214 Smile N Wave 41:53 168.5 49:43 2 20.94 Misha Campbell Minnow 1.0 16:44:53

Division 2 Div Yardstick results (Based on 4 Laps) Start : 16:06
Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Class Score Fin Tim
1 1927 Heaven Too 27:45 127.0 43:42 2 13.88 Fiona Martin Sabre 1.0 16:33:45
2 2046 Slippery When Wet 28:30 127.0 44:53 2 14.25 Bill Manning Sabre 2.0 16:34:30
3 52422 Little Sea 26:01 112.0 46:28 2 13.01 Erik Meijer 420 3.0 16:32:01
4 1826 Pot O'Gold 30:51 127.0 48:35 2 15.43 Richard Potter Sabre 4.0 16:36:51
5 1535 Red Imp 32:02 127.0 50:27 2 16.02 Tom McCullough Sabre 5.0 16:38:02
6 1646 ARIKI 32:37 127.0 51:22 2 16.31 Alistair Mackie Sabre 6.0 16:38:37
7 1778 Shadow 34:02 127.0 53:36 2 17.02 Peter Chipperfield Sabre 7.0 16:40:02
8 1974 El Toro 35:02 127.0 55:10 2 17.52 Drew Mattingly Sabre 8.0 16:41:02
9 372 Riki Dee 35:05 127.0 55:15 2 17.54 Richard Dovison Sabre 9.0 16:41:05
10 1590 Stairway to Heaven 36:51 127.0 58:02 2 18.43 Norm Kaye Sabre 10.0 16:42:51
11 1284 Snugly Duck 40:40 127.0 01:04:03 2 20.33 Katrina Mackie Sabre 11.0 16:46:40
DUT 1958 Counting Sheep   127.0   2 0.00 Andrew Taylor Sabre    

Division 3 Div Yardstick results (Based on 4 Laps) Start : 16:03
Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Class Score Fin Tim
1 2617 Waimukabout 35:51 108.0 44:16 3 11.95 Andrew Martin Tasar 1.0 16:38:51
2 2788 Windfix 36:35 108.0 45:10 3 12.19 Ross Martin Tasar 2.0 16:39:35
3 641 May Contain Nuts 42:55 118.5 48:17 3 14.31 Tim Bardon Impulse 3.0 16:45:55
4 2778 Naiad 40:33 108.0 50:04 3 13.52 Greg Lowe Tasar 4.0 16:43:33

Division 5 Div Yardstick results (Based on 4 Laps) Start : 16:03
Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Class Score Fin Tim
1 842 Of on a Tangent 36:05 95.0 50:39 3 12.03 Di Jackson Sharpie 1.0 16:39:05
2 156 Bluey 39:12 95.0 55:01 3 13.07 Ewan Campbell B14 2.0 16:42:12
3 6286 Pussy Power 38:59 87.5 59:24 3 12.99 Mark Lawrence Windrush14SuperSloop 3.0 16:41:59

Division 6 Div Yardstick results (Based on 4 Laps) Start : 16:03
Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper Class Score Fin Tim
1 351 Bad Seed 38:32 77.0 50:03 4 9.63 Nicholas Bacon Taipan4.9Cat 1.0 16:41:32
2 1017 Livewire2 37:49 64.5 58:38 4 9.45 Stuart Scott AClassInt 2.0 16:40:49
DUT 1035 Brew   64.5   4 0.00 David Brewer AClassInt    

Division 1 Div Handicap results (Based on 4 Laps) Start : 16:03
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS YS Cor d T Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 1214 Smile N Wave 41:53 0.919 168.5 49:43 45:41 2 20.94 0.919 0.919 Misha Campbell Minnow 1.0 16:44:53

Division 2 Div Handicap results (Based on 4 Laps) Start : 16:06
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS YS Cor d T Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 1927 Heaven Too 27:45 0.953 127.0 43:42 41:39 2 13.88 1.076 0.972 Fiona Martin Sabre 1.0 16:33:45
2 52422 Little Sea 26:01 0.956 112.0 46:28 44:25 2 13.01 1.012 0.975 Erik Meijer 420 2.0 16:32:01
3 2046 Slippery When Wet 28:30 0.999 127.0 44:53 44:50 2 14.25 1.048 1.015 Bill Manning Sabre 3.0 16:34:30
4 1646 ARIKI 32:37 0.899 127.0 51:22 46:11 2 16.31 0.915 0.904 Alistair Mackie Sabre 4.0 16:38:37
5 1535 Red Imp 32:02 0.932 127.0 50:27 47:01 2 16.02 0.932 0.932 Tom McCullough Sabre 5.0 16:38:02
6 1778 Shadow 34:02 0.882 127.0 53:36 47:16 2 17.02 0.877 0.880 Peter Chipperfield Sabre 6.0 16:40:02
7 372 Riki Dee 35:05 0.869 127.0 55:15 48:01 2 17.54 0.851 0.863 Richard Dovison Sabre 7.0 16:41:05
8 1826 Pot O'Gold 30:51 0.989 127.0 48:35 48:03 2 15.43 0.968 0.982 Richard Potter Sabre 8.0 16:36:51
9 1974 El Toro 35:02 0.915 127.0 55:10 50:29 2 17.52 0.852 0.903 Drew Mattingly Sabre 9.0 16:41:02
10 1284 Snugly Duck 40:40 0.809 127.0 01:04:03 51:49 2 20.33 0.734 0.798 Katrina Mackie Sabre 10.0 16:46:40
11 1590 Stairway to Heaven 36:51 0.903 127.0 58:02 52:24 2 18.43 0.810 0.891 Norm Kaye Sabre 11.0 16:42:51
DUT 1958 Counting Sheep   0.857 127.0     2 0.00     Andrew Taylor Sabre    

Division 3 Div Handicap results (Based on 4 Laps) Start : 16:03
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS YS Cor d T Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 2617 Waimukabout 35:51 0.961 108.0 44:16 42:32 3 11.95 1.007 0.976 Andrew Martin Tasar 1.0 16:38:51
2 2788 Windfix 36:35 0.987 108.0 45:10 44:35 3 12.19 0.987 0.987 Ross Martin Tasar 2.0 16:39:35
3 641 May Contain Nuts 42:55 0.961 118.5 48:17 46:24 3 14.31 0.923 0.948 Tim Bardon Impulse 3.0 16:45:55
4 2778 Naiad 40:33 0.956 108.0 50:04 47:52 3 13.52 0.890 0.943 Greg Lowe Tasar 4.0 16:43:33

Division 5 Div Handicap results (Based on 4 Laps) Start : 16:03
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS YS Cor d T Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 842 Of on a Tangent 36:05 0.944 95.0 50:39 47:49 3 12.03 0.944 0.944 Di Jackson Sharpie 1.0 16:39:05
2 156 Bluey 39:12 0.912 95.0 55:01 50:10 3 13.07 0.869 0.900 Ewan Campbell B14 2.0 16:42:12
3 6286 Pussy Power 38:59 0.943 87.5 59:24 56:01 3 12.99 0.805 0.930 Mark Lawrence Windrush14SuperSloop 3.0 16:41:59

Division 6 Div Handicap results (Based on 4 Laps) Start : 16:03
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS YS Cor d T Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 351 Bad Seed 38:32 0.913 77.0 50:03 45:42 4 9.63 0.913 0.913 Nicholas Bacon Taipan4.9Cat 1.0 16:41:32
2 1017 Livewire2 37:49 1.000 64.5 58:38 58:38 4 9.45 0.779 0.987 Stuart Scott AClassInt 2.0 16:40:49
DUT 1035 Brew   1.000 64.5     4 0.00     David Brewer AClassInt    

Fleet Handicap results (Based on 4 Laps)
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC YS YS Cor d T Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper Class Score Fin Tim
1 1927 Heaven Too 27:45 0.956 127.0 43:42 41:47 2 13.88 1.080 0.975 Fiona Martin Sabre 1.0 16:33:45
2 2617 Waimukabout 35:51 0.996 108.0 44:16 44:05 3 11.95 1.066 1.016 Andrew Martin Tasar 2.0 16:38:51
3 52422 Little Sea 26:01 0.955 112.0 46:28 44:22 2 13.01 1.016 0.974 Erik Meijer 420 3.0 16:32:01
4 2046 Slippery When Wet 28:30 0.990 127.0 44:53 44:26 2 14.25 1.052 1.010 Bill Manning Sabre 4.0 16:34:30
5 2788 Windfix 36:35 1.001 108.0 45:10 45:13 3 12.19 1.045 1.016 Ross Martin Tasar 5.0 16:39:35
6 1646 ARIKI 32:37 0.890 127.0 51:22 45:43 2 16.31 0.919 0.900 Alistair Mackie Sabre 6.0 16:38:37
7 1535 Red Imp 32:02 0.924 127.0 50:27 46:37 2 16.02 0.936 0.928 Tom McCullough Sabre 7.0 16:38:02
8 1778 Shadow 34:02 0.879 127.0 53:36 47:07 2 17.02 0.881 0.880 Peter Chipperfield Sabre 8.0 16:40:02
9 351 Bad Seed 38:32 0.943 77.0 50:03 47:12 4 9.63 0.943 0.943 Nicholas Bacon Taipan4.9Cat 9.0 16:41:32
10 372 Riki Dee 35:05 0.864 127.0 55:15 47:44 2 17.54 0.854 0.861 Richard Dovison Sabre 10.0 16:41:05
11 641 May Contain Nuts 42:55 0.991 118.5 48:17 47:51 3 14.31 0.978 0.987 Tim Bardon Impulse 11.0 16:45:55
12 1826 Pot O'Gold 30:51 0.987 127.0 48:35 47:57 2 15.43 0.972 0.982 Richard Potter Sabre 12.0 16:36:51
13 1214 Smile N Wave 41:53 0.966 168.5 49:43 48:02 2 20.94 0.949 0.960 Misha Campbell Minnow 13.0 16:44:53
14 2778 Naiad 40:33 0.974 108.0 50:04 48:46 3 13.52 0.943 0.964 Greg Lowe Tasar 14.0 16:43:33
15 842 Of on a Tangent 36:05 0.988 95.0 50:39 50:02 3 12.03 0.932 0.975 Di Jackson Sharpie 15.0 16:39:05
16 156 Bluey 39:12 0.916 95.0 55:01 50:24 3 13.07 0.858 0.904 Ewan Campbell B14 16.0 16:42:12
17 1974 El Toro 35:02 0.915 127.0 55:10 50:29 2 17.52 0.856 0.903 Drew Mattingly Sabre 17.0 16:41:02
18 1284 Snugly Duck 40:40 0.811 127.0 01:04:03 51:57 2 20.33 0.737 0.800 Katrina Mackie Sabre 18.0 16:46:40
19 1590 Stairway to Heaven 36:51 0.903 127.0 58:02 52:24 2 18.43 0.813 0.891 Norm Kaye Sabre 19.0 16:42:51
20 1017 Livewire2 37:49 1.000 64.5 58:38 58:38 4 9.45 0.805 0.987 Stuart Scott AClassInt 20.0 16:40:49
21 6286 Pussy Power 38:59 0.999 87.5 59:24 59:20 3 12.99 0.795 0.986 Mark Lawrence Windrush14SuperSloop 21.0 16:41:59
DUT 1035 Brew   1.000 64.5     4 0.00     David Brewer AClassInt    
DUT 1958 Counting Sheep   0.859 127.0     2 0.00     Andrew Taylor Sabre